HAVRAN- DEMİRTEPE (Büyükşapçı ) Projesi


Kazdağları Milli Parkı güneyinde, Edremit-Balıkesir Karayolu’nun kuzeyinde yer alan köy Havran Barajı havzasında. Havran’ın 11 km doğusunda yer alıyor. 18 Ekim 2017’de Halkın katılımı toplantısı yapıldı. İDK yapılmadı. ÇED Raporu hazırlaması sürecinde. Proje başvuru dosyasındaki sınırlı bilgilere göre tesis yılda 1,6 MİLYON ton cevher işleyecek. İşletme süresi 10 yıl olarak öngörülüyor. Ortaya çıkacağı tahmin edilecek pasa miktarı ise 2,6 milyon ton. Toplamda 17,6 ton altın çıkarılması öngörülüyor. Tesiste liç ünitesi yer alıyor. Bu ÇED başvurusu kapsamında çalışma alanı: 688,60 hektar. ÇED İzin Alanının yaklaşık %79’u orman sayılan alanlardan oluşmakta olup, geri kalan alanları tarım ve hazine parselleri oluşturmakta. Alandaki ormanların yaklaşık 4/5’ini karaçam ormanları oluşturur. Proje sahası; Şap Dağı (928 ) sırtlarında yer almakta.

Cemal Güneri tarlasını satmamakta direniyor. Köylüleri, arkasındaki Şap Dağında dönümü 5 bin liradan 300 dönüm arazi satmış.

Hayvancılık yapan Cemal Güneri’nin verdiği bilgiye göre Halkın Katılım Toplantısında şirketin Genel Müdürü izin sürecinde olduklarını söylemiş. Köye bir adet cenaze yıkıma aracı alınmış. Güneri Baharlar Madenciliğin arkasında İngiliz Starex olduğunu belirtiyor. Köydeki gençlerin tarım yapmak istemediğini belirten Güneri; “Asgari ücretli işim olsun diyor. Doğa tahrip olmuş, sularımız zehirlenmiş bu bilinç düzeyi yok.” Diyor. Güneri’nin verdiği diğer önemli bir bilgi de komşu Eğmir Köyünde demir madeni işleten ve yeni bir altın projesi yürüten Aksu Madencilikle, Bahar Madenciliğin Şap Dağındaki ruhsatlar konusunda anlaşmazlığa düşerek mahkemelik olması.
Maden Alanı, Havran Çayı alt havzasında bulunmakta. Çalışma, sahasının güneydoğusundan geçen Değirmen Dere, havzada toplanarak akışa geçen yüzeysel ve yeraltı sularını Gelindere vasıtası ile Havran barajı ve Havran Çayına ulaştırıyor.
Çamlık Doğu Açık Ocak alanı, en yüksek duvarı yaklaşık 220 m, uzunluğu 870 m, genişliği ise 420 m olacak. . Açık işletme 620 m kotundan başlayarak zirvede 840 m kotuna çıkacak.
Bahar Madencilik 1 Ekim 2016’da Teck Şirketine ait aşağıdaki maden ruhsatlarını devir aldı:

 6 Ağustos 2019 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme Değerlendirme Komisyonu ( İDK ) toplantısı duyurusunun Bakanlığın web sitesinden kaldırıldı. Bakanlıktan toplantının iptal edildiğini ve Demirtepe Altın Madeni Projesinin kabul edilebilir bulunmadığını öğrenildi.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial