Anadolu’da çevreyi koruyan ‘platform modeli’ İstanbul’a örnek olmalı: Büyükşehirde çevre yalnız!

Gürhan Savgı’nın yazısı:

Dünya Çevre Günü ’nünde, konunun önemine dair çok şey söylense de çevrenin yeterince korunamadığını görüyoruz. İnsanlığın kayıtsız tüketimi, çevre sorunları olarak karşımıza çıkıyor. İklim giderek krize giriyor, kirlilik artıyor, gıda kıtlığı baş gösteriyor.  

                Gidişat bu minvalde iken çevrenin sürdürülebilir şekilde korunmasının ancak uluslar arası örgütler, devletler, sivil toplum kuruluşları ve bireylerin ortak kararı ve çalışmasıyla sağlanabileceği ortaya çıkmış durumda.

                Çevre sorunlarının giderek sıklığı ve şiddetinin arttığı, bu gidişata tüm insanlığın ortak azim, karar ve çalışmasıyla dur denilebileceğini ortaya koyduktan sonra koyduktan sonra dönüp Türkiye’mize bakalım. Maalesef memlekette halen ekonomi ve siyasetin öncelendiği yadsınamaz bir gerçek. Bu sorunlarını yukarıdan direk kamu tarafından çözülmesini beklemek tarihin akışına aykırı bir durum. Yüksek bir çevre bilincinin olmadığı bir toplumda, kamu kurumlarının bu konuda yeterli olması da mümkün değil.

                O zaman ne yapılmalı?  Bireyden başlayarak çevre hassasiyeti oluşturulmalı, demokratik ülkelerde bu hassasiyetin yönetime yansıması da kaçınılmaz.

                Anadolu’da yerel olarak yapılan çevre mücadelelerine bakıldığında, halkın kendi coğrafyasına sahip çıktığı çalışmaların başaralı olduğu görülüyor.

Sinop Gerze, Bartın Amasra’daki termik santrallere, Çanakkale’de altın madenine karşı verilen mücadele gibi.  Bergama ve Artvin de ise çok geniş bir kamuoyu oluşmasına rağmen çevre açısından istenen sonuca varılamadığını hatırlamak lazım.

                Çevre hareketini 1990’ların başından buyana takip eden bir gazeteci-aktivist olarak şunu söyleyebilirim ki: Başarılı elde edilen mücadelelerin çoğunluğunda yöredeki yerel idareler, sivil toplum kuruluşları ve duyarlı yurttaşların bir platform altında toplanıyor. Tüm kesimler gücünü birleştirerek mücadeleyi, siyasete, bilime, yargıya, kültüre, eğitime ve sokağa taşıyor.

Bir anlamda toplumun tüm cephelerine çevre çalışması yayılıyor. Sonuçta idari veya yargısal bir kararla geri dönüşü mümkün olmayan çevre sorunlarının önüne geçiliyor.

Bu çalışmalar sırasında meydana gelen dayanışma ruhu, toplumlar için çok değerli bir çıktı. Toplumda çevrenin dışında birçok olumlu gelişim ve dönüşüme yol açıyor.

Büyükşehirler kendi çevre platformlarını kurmalı

Geldiğimiz siyasi ortamda muhalefet, İstanbul, Ankara, İzmir, Ankara başta olmak üzere büyükşehir belediyelerini kazanarak güçleniyor.  Önümüzdeki seçimde bu eğitim merkezi yönetimi de yansıyacağı tahmin ediliyor.  Bu ortamda, yönetime gelen yeni yönetimlerin Anadolu’da başarılı olmuş çevre mücadelesi modelinin kendi sorumluluk bölgelerinde hayata geçirilmesinde destek olmaları gerekiyor.

Tabandan başlayıp, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimleriyle büyük bir ‘çevre lobisi’ oluşturulması gerekiyor. Bu yapılırken, tüm katılımcılar ortak bir ana amaç metnine imza atması gerekiyor.

Çevre duyarlılığını her güne yayan, hayatın doğal bir parçası haline getiren bir çevre platformu modelinden bahsediyoruz.

Çevreci eylem yapmak gerektiğinde gençliğin dinamizmi, yaşlıların bilgeliğinden, Anadolu kadınlarının samimi duruşuyla kimsenin göz ardı edemeyeceği bir birliktelik sergileyen bir hareket. Kimsenin ona, buna bir ideolojiye mal edemeyeceği bir platform.

Özellikle rant çok büyük olduğu için çevre adına mücadelelerden hep eli boş dönüldü. 3. Köprü, 3 Havalimanı, Kanal İstanbul gibi hayati konularda yargı bir inisiyatif ortaya koyamadı. Çünkü bu megapolde 16 milyon ‘ yalnız ‘ yaşıyor.

Bu konu İstanbul Kent Konseyi’nin gündemine getirilse de dinleyen olmadı. Konsey, fon amaçlı atölye çalışmaları ve semt mücadelelerinden öteye geçmedi. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na büyük iş düşüyor.

2022’nin Dünya Çevre günü, coğrafyasını 7/24 gönüllü toplumun her sahasında koruyacak, korurken birliktelik oluşturacak platformlara bir başlangıç olması temennisiyle kutlu olsun.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial