Kıbrıs Depremi, nükleer santral için ciddi bir uyarı!

Akdeniz’in 50 km açığında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem, Mersin Akkuyu’da, Rus ortaklığı ile inşa edilen nükleer santralin güvenliğini bir kere daha gündeme getirdi. Deprem uzmanlarının olası bir deprem bölgesinde olduğu yönünde uyarı yaptığı santralin inşaatına ısrarla devam ediliyor. Geçtiğimiz yıl, santralin beton temelinde çatlaklar meydana gelmişti. Söz konusu çatlar, beton dökülerek kapatılmıştı. Santral inşaatı, iş güvenliği yönüyle de haberlere konu oluyor. İş kazalarında yaralanma ve ölümler olduğu dile getiriliyor. Çalışmalar, benzer yatırımlarda olduğu gibi şeffaflıktan yoksun olarak devam ediliyor. 11 Ocak 2022 Kıbrıs’ın batısında sabah 04:07’de 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Akkuyu Nükleer Santraline 100 km uzakta gerçekleşen sarsıntı uzmanların ikazlarının ne kadar haklı olduğunu bir kere daha ortaya koydu. Uzmanlar santralin bulunduğu sahile 20 km’de oluşabilecek depremde tsunami dalgaları oluşabileceğine dikkat çekiyor. Japonya’da meydana gelen Fukuşima Nükleer Santrali kazasında, ABD kıyılarına kadar tüm okyanus radyoaktif kirliliği boğulmuştu. Halen bu kazasının yaraları tam olarak sarılamadı. Bu faciadan ders çıkaran Almanya gibi çok sayıda ülke belli bir takvimle nükleerden çıkma kararı aldı.

Korkutan deprem üzerine sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür, 5 Ocakta Alanya açıklarında olan 5.3’lük depremin bugünkü 6.2’lik depremi tetiklemiş olabileceğini ikisinin de Helen- Kıbrıs yayı üzerinde ve birbirlerine yakın olduğunu belirtti. Görür şunları ifade etti: ” Bugünkü 6.2’lük deprem Kıbrıs Yayı üzerinde. Daha önce Helen-Kıbrıs yayının son günlerde fazla aktif olduğunu belirtmiştik. Deprem muhtemelen üzerleyen levha içinde (Anadolu Levhası).”

ÇEVRE DERNEKLERİ AVUKATI ATAL: SANTRALDEN VAZGEÇİN!

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal; PİRHA Haber Ajansına verdiği demeçte depremin Akkuyu’ya doğru gelen depremin habercisi olduğunu belirtti. Çukurova Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğinden  Prof. Dr. Hasan Çetin’in 2001 TÜBİTAK kongresinde sunduğu  bilimsel çalışmadaki Akkuyu Nükleer Santral sahasının, aktif bir fay hattı olan Kuzey Anadolu Ecemiş Fay hattı uzantısında olduğuna dikkat çektiğini hatırlatan Atal, şunları dile getirdi:

“6 Mayıs 2019 tarihinde Akkuyu nükleer santralinin zemin betonunun çatladığını öğrendik. Üstelik çatlayan zemin betonunun üzerine henüz  her biri 14.000 ton ağırlığında 4 nükleer reaktör dahi  binmemişti. Etrafında sürekli 5-6 şiddetinde depremler olan Akkuyu’da toplam 56.000 tonluk nükleer reaktör ağırlığı binmeden çatlayan zemin betonu, bilim insanlarının raporlarında belirttiği nükleer sahasının zeminin altında karstik boşluklar barındıran, kireçtaşı niteliğinde bir zemin olduğunu doğrulamaktadır.”

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) olarak 2009 tarihinde bölgede yaptıkları saha çalışmasını aktaran Atal, “Büyükeceli köylüleri ilk lisansı 1976 yılında alınan nükleer santral sahasında 1983 yılında zemin etüdü yapan taşeron firmanın işçileri olarak  çalışırken zemine tonlarca çimento basıldığını ve çimentonun zemine basıldığı yerden 150 metre ötede denizden çıktığını söylemişlerdi” diye belirtti. Atal, Ruslarla sözleşmenin biran önce fesh edilmesini istedi.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial