Şebinkarahisar’da çevre felaketi

Şebinkarahisar’da bakır ,altın ve demir madeni atıklarının döküldüğü Çağlayan köyü ve Yedikardeş bölgesindeki atık havuzu patladı.Cevher atıklarının siyanürle karışım olduğu bölge halkı tarafından belirtilmekte olup,atıkların Kılıçkaya baraj gölü ve balık çiftliklerinin olduğu bölgeye akarak bir çevre felaketine neden oldu.

Şebinkarahisar Yedikardeş köyü derneği yönetim kurulu adına Serkan ÇİFTÇİ, aşağıdaki basın bildirisini yayınlamıştır.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE
Şebinkarahisar Yedikardeş köyü Derneği, Cevher atıkları havuzunun patlaması neticesinde kamuoyuna açıklama yaptı
Konu ile ilgili yapılan açıklamada;” Memleketimiz ,Giresun İli, Şebinkarahisar İlçesi, Yedikardeş Köyümüzün hemen yakınında ve doğa harikası Çağlayan Şelalesinin hemen altında bulunan Nesko Madencilik AŞ ye ait , maden işlemede kullanılan siyanürle oluşan zehirli atıkların depolandığı flatasyon tesislerinde dün gece , zehirli atıkların depolandığı havuzların tamamı patlamış ve depolanan tüm zehirli atıklar , tesisin hemen altında bulunan dereye kontrolsüz bir şekilde sel oluşturarak akmıştır.


Bu atıkların tamamı derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajımıza karışmış durumdadır. Bu konuda geçmişten bugüne kadar yöre halkı , sivil toplum kuruluşları ve tüm çevre bilincine sahip olan duyarlı insanlarımız tarafından yapılan sözlü ve yazılı uyarılar, tüm yazılı başvuruların dikkate alınmaması sonucu bu çevre felaketine sebebiyet verilmiştir.

Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine riayet etmeden yapılan kontrolsüz madencilik ve kontrolsüz cevher işleme ve kontrolsüz , bilinçsiz depolama sonucu bu felaketin geleceği açıkça ortada olduğu halde görevli , yetkili ve sorumlular gereğini yapmadıkları için bölgedeki tüm flora, fauna zarar görmüş ve topraklarımız, bitki örtümüz ve sularımız zehirlenmiştir. Bu elim ve kabul edilemez sonuca sebebiyet verenleri kamu oyu önünde hesap vermeye davet ediyor ve haklarında gerekli yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.

Sadece ilçemizdeki madenlerin işlenmesinden oluşan atıkların değil, Giresun’un diğer ilçelerindeki madenlerin atıklarının da taşınarak depolandığı bu tesislerin patlamaya hazır bir bomba haline geldiği açıkça ortadayken biyük bir hısrla ve vahşice yapılan bu depolamaya göz yumanlar bölgede bu felaketten etkilenen tüm canlıların vebalini taşıyacaklardır.

Yapılan hukuka aykırı ve suç teşkil eden eylemler sonucu doğan çevre felaketi nedeniyle buna sebebiyet verenleri kınıyor ve bir sivil toplum kuruluşu olarak geçmişte sorumluluklarını yerine getirmeyenleri göreve davet ediyoruz

Saygılarımızla.

Türkiye Çevre Ağı olarak ; bu çevre felaketini protesto ediyor,ilgilileri göreve davet ediyor ve çevre felaketine sebebiyet verenler şiddetle kınıyoruz.

KAYNAK : https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10159868114542072&id=763832071&sfnsn=scwspmo

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial