Hasan Dağı’nda hareketlilik tespit edildi! Peki bu ne anlama geliyor ?

“En son Konya’da yaşanan 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından tamamen depremlere odaklandık. Peki, Nevşehir’de Deprem riski var mı? Olası bir depremde Nevşehir’de kaç bina ayakta kalır ? İşte Nevşehir’de Oluşabilecek Deprem Risk Analizi..

Önce Niğde sonra da Konya’da yaşanan son depremlerin ardından Hasan Dağı’nda hareketlilik tespit edildi. Hatırlanacağı üzere en son geçtiğimiz sene Eylül ayında Niğde’de yaşanan 5,1’lik Deprem’in ardından şimdide geçen hafta Konya’da meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem Nevşehir’de de vatandaşları endişelendirdi. Yaşanan son depremlerin ardından Erciyes Dağı’ndan sonraki 2. büyük volkanik dağ olan Hasan Dağı’nda hareketlilik tespit edildi.3268 metrelik zirveye sahip; Hasan Dağı’nda yaşanan bu son gelişme bölge insanlarını da tedirgin etti.

Peki Bu Ne Anlama Geliyor ?

Önümüzdeki günlerde Tuz Gölü civarında hareketlenme yaşanacak büyük ihtimal. Ayrıca Aksaray/Nevşehir/Niğde kesimlerinde de sismik aktiviteler gelişecek gibi duruyor. Gelişen değerlerin Hasan Dağı (volkanik bir dağ) üzerinde ne kadar etkisi olacağı önemli olabilir. Sözbilir, Hasan Dağı için uyarmıştı… Geçen yıl Eylül ayında Niğde’de yaşanan 5,1’lik Deprem’in ardından Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye’nin en büyük 2. volkanik dağ konumunda bulunan Hasandağı için volkan uyarısında bulunarak bunun araştırılması gerektiğini açıklamıştı.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Niğde depreminin kuzeyinde Hasan Dağı volkanı var. Bu oldukça genç bir volkan. Dolayısıyla depremin Tuz Gölü fayından mı kaynaklı yoksa volkanik bir aktiviteyle mi ilgili olduğu konusunda araştırmalar yapılması gerekir. Zira patlayan volkanlar can ve mal kaybı yaratır” şeklinde uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz yıl Aksaray yakınında bulunan Hasan Dağı’nda olağanın dışında hareketlilik yaşanmıştı. En son 2019’da Hasandağı eteklerinden çıkan dumanlar Hasandağı Uyanıyor Mu? sorusunu beraberinde getirmişti. İç Anadolu Bölgesinin Erciyes Dağından sonraki en yüksek dağı olan Hasandağı ilimiz Nevşehir’in bazı bölgelerinden de görülebiliyor.

Nevşehir’de Deprem Riski Var Mı?

İşte Nevşehir’in Deprem Haritası Peki, Nevşehir’de Deprem Riski Var Mı? En son Nevşehir’de en yüksek kaç şiddetinde deprem oldu? Aynı şekilde Nevşehir’de de olası bir deprem yaşanması durumunda ne gibi hasar meydana geleceği ve binaların sağlamlığı ise merak konusu.

‘DEPREM BÖLGELERİ HARİTASI DEĞİŞTİ’ 23 yıl sonra deprem haritasının değiştiğini belirten uzmanlar, buna göre 1996 resmi deprem bölgeleri haritasında 1. derecede en yüksek deprem riski taşıyan Kırşehir’in, yeni haritanın yürürlüğe girmesiyle deprem tehlikesi açısından en tehlikesiz illerden biri haline geldi. Haritaya göre komşumuz Aksaray’ın ise deprem tehlikesi yükseldi.

Nevşehir’de deprem tehlikesi var mı ?

NEVŞEHİR 3. ve 4. DERECE DEPREM ALANI

Nevşehir İline baktığımızda ise bölgenin 4. Derece deprem kuşağında yer aldığını görmekteyiz. Bu demek oluyor ki Nevşehir ve bölgesi Türkiye sınırları içerisinde depreme karşı riski en düşük olan iller arasında yer almaktadır. Ancak bu durum hiçbir şekilde deprem olmaz şeklinde yorumlanmamalıdır.

Nevşehir’de en büyük deprem 4.3 ile 1900 senesinde oldu.

Bu tarihten sonra 4 şiddeti üzerinde büyük bir depreme resmi kayıtlarda rastlanmamıştır. Nevşehir’de hissedilen depremlerin büyük çoğunluğu çevre illerde oluşan depremlerden kaynaklanmıştır. Yeni deprem haritasına göre ilimiz Nevşehir: Büyük bir kısmı 3., geri kalan kısmı 4. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Buna göre Nevşehir’in deprem riskinden uzak olduğu belirtildi.

NEVŞEHİR: 3. ve 4. derece deprem bölgesi alanı ile ülkemizde deprem riski an az olan iller arasında gösteriliyor.

Nevşehir ilimizin deprem riskinin uzak ihtaimal olmasıyla Türkiye de güvenli bölgeler arasında gösteriliyor…Her ne kadar ilimizde büyük boyutlu deprem beklenmese de uzmanlar bu hiç olmayacak anlamıda taşımıyor, zira Türkiye’nin tamamı için deprem ülkesi gerçeğini hatırlatarak uyarıyor: Hazırlıklı olmalıyız…

Gümüşkent (Nevşehir) Fayı: Nevşehir’in 25 km batısında, Gümüşkent’in 2 km kuzeyinde, yaklaşık 19 km uzunluktaki K60B gidişli fay, Gümüşkent fayı olarak adlandırılmıştır (Şaroğlu vd. 1987). Fay, güney bloğu düşmüş normal fay karakterindedir. Şaroğlu vd. (1987), fayın Kuvaterner yaşlı birimleri etkileyip etkilemediğini saptayamadıklarını fakat Kuvaterner morfolojisini etkilediklerini ileri sürmektedirler. Bu nedenle fay diri olarak kabul edilmiştir. Eskiyaylacık Köylüleri olarak Fay hattı Depreme dayanaklı bina konusunda daha hassas olmalıyız.

Yukarıdaki verileri inceleyerek Nevşehir’de şiddetli deprem riskinin diğer İllere görece çok daha az olduğunu söyleyebiliriz. Yine de deprem riskine karşı her zaman temkinli olunmalı, özellikle ilkokul ve ortaokul ve liselerde deprem tatbikatları ve korunma eğitimleri kararlılıkla verilmelidir. Yapılaşmalara dikkat edilmeli, riskli alanlara yerleşim yerleri kurulmamalıdır.

NEVŞEHİR’DE Kİ BİNALAR NE DURUMDA?

Son zamanlarda yaşanan İstanbul, Düzce ve Van depremleri sonrası yüzlerce binalar yıkılınca akla Nevşehir’de ki binaların durumunun ne olduğu sorusu geldi. İlimiz genelinde çok katlı binalarında bulunması hatta bazı binaların dere yataklarına yakın olması gibi durumlar söz konusu. Aynı şekilde özellikle il merkezinde bulunan eski binaların durumu ise merak konusu. Bu manada gerek eski binaların gerekse merkezde ki yüksek katlı binaların durumlarının ne olduğu ise bilinmiyor. Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri almak gerekiyor.

AFAD’ın 2019 yılında güncelleyip yürürlüğe giren “Türkiye Deprem Haritası”na baktığımızda koyu kırmızı ile görünen alanlar birinci derece deprem bölgesi olup Kuzey Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu Deprem kuşakları görünmektedir. Bu bölgelerde oluşacak depremler büyük afetlere yol açabilmektedir. 1999 yılında olan 7.4 şiddetindeki Adapazarı depremi 1.derece deprem kuşağında gerçekleşmiştir. Yaklaşık 250 senede bir yaklaşık 7.5 şiddetinde olan İstanbul depremleri de yine 1. derece deprem kuşağında yer almaktadır.

Haritada koyudan açık renge doğru gidildikçe sırasıyla 2. 3. ve 4. derece deprem bölgeleri görünmektedir. İlimiz Nevşehir bu kapsamda sarı renkle üçüncü bölgede yer almaktadır. Türkiye Deprem Tehlike Haritası İndeksi; İlimiz Nevşehir düşük riskli Sarı renkli bölgede yer alıyor.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber-https://www.fibhaber.com/genel/hasan-dagi-nda-hareketlilik-tespit-edildi-peki-bune-anlama-h139712.html?fbclid=IwAR2oC-qDloTLutoOqlaxeDu65UHfqMcq9u5bUxVkY8g6utCDWo9orFrTGcU

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial