Yıkıma karşı Gökçe Erhan’ın yüreğiyle direnmek…

Evi yakılmasına rağmen basın açıklamasını iptal etmeyen Gökçe Erhan, “Ben bir ressam olarak oradaki her ayrıntıyı aynı şekilde resmedebilirim. Yanan evimi tekrar ayağa kaldırabilirim ama denizi kaybettiğimizde bu geri döndürülemez” dedi.

Gökçe Erhan’ın evi basın açıklamasına saatler kala yakıldı. (DHA)

Tıpkı Antalya Finike’de sedir ormanlarını mermer ocaklarına karşı korumak için çırpınırken Alacadağ’daki evlerinde kiralık bir katil tarafından Mayıs 2017’de katledilen Aysin ve Ali Büyüknohutçu çiftinin başına gelenler akla geliyor ilk aşamada. Gökçe Erhan’ın evinin yakılmasıyla ilgili bir kundaklama olup olmadığı Jandarmanın yapacağı incelemenin ardından ortaya çıkacak.

‘ÇAMBURNU’NA KİMSE KAFES SAPLAYAMAZ’

Ancak evinin yanması Gökçe Erhan’ı yaşamı savunmaktan alıkoyamadı. Her şeye rağmen basın açıklamasını yapan Erhan, Çamburnu sahilinde kurulmak istenen kafes kirletici balıkçılığı tesisine karşı çekinceleri sıraladı, iki gün önce Sürmene dokumasının üzerine elleriyle işlediği o cümleleri tekrarladı: “Çamburnu’na kimse kafes saplayamaz!”

Yangının ardından ev kullanılamaz hale geldi. (DHA)

‘EVİMİ TEKRAR AYAĞA KALDIRABİLİRİM AMA DENİZ GERİ DÖNMEZ’

Gözyaşları içinde konuşmasını sürdüren Gökçe Erhan’ın evinin yanmasının ardından dile getirdikleri oldukça çarpıcıydı: “Biz atalarımızdan kalan aile evimizi kaybetmiş olsak da bu geri getirilebilir bir şey. Ben bir ressam olarak oradaki her ayrıntıyı aynı şekilde resmedebilirim. Yanan evimi tekrar ayağa kaldırabilirim ama denizi kaybettiğimizde bu geri döndürülemez.”

Gökçe Erhan basın açıklamasını okudu, gözyaşlarını tutamadı. (DHA)

GÖKÇE ERHAN’IN YÜREĞİYLE YIKIMA KARŞI DİRENMEK

Karadeniz’in hoyrat dalgalarına, sert rüzgârlarına karşı direnip ayakta kalmayı başaran ve 37 yaşında dirençli bir gürgen ağacına dönüşen Gökçe Erhan’ın sözleri, coğrafyası yağmalanan, dağları oyulan, kıyıları, koyları kirletilen bir ülkenin insanları için umut veriyor.

Somut çıkarlar uğruna kendi bahçesinin dışındaki her türlü yıkıma ya onay üreten ya da sessiz kalarak görmezden gelmeyi seçen insan türünün giderek yaygınlaştığı bir dönemde Gökçe Erhan’ın bu yürekli tavrı, dünyanın en güzel coğrafyalarından birine ev sahipliği yapan bu güzel ülkeyi yeniden ayağa kaldırmak için ihtiyaç duyduğumuz en değerli ruh. Çünkü bu ülke ancak bu ruhta birleştiğinde içinde debelenip durduğumuz yıkıcılıktan kendini kurtarabilir…

KAYNAK : https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2021/10/25/yikima-karsi-gokce-erhanin-yuregiyle-direnmek/

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial