Paris Anlaşması Türkiye’de de yürürlüğe girdi

Anlaşmanın onayına dair Kanun Resmî Gazete’de yayınlandı

7335 sayılı Kanunda anlaşmanın beyan ile birlikte onaylanmasının uygun bulunduğu belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti BMİDÇS Paris Antlaşmasına taraf olunmasına ilişkin kanun teklifini beyanla birlikte onayladı.Bu, yaklaşık 10 yıllık bir yalpalamadan ve Paris’ten 6 yıllık gecikmeden sonra İklim Değişikliği Savaşımı ve Uluslararası Toplumla birlikte bu süreçte yeniden birlikte olmak açısından ciddi tarihsel bir ilerleme ve olumlu bir adımdır.

İlgili beyanda Türkiye Cumhuriyeti’nin anlaşmayı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşmasında açıkça ve kesin olarak kabul edilen “hakkaniyet, ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ve göreli kabiliyetler” ilkesinin altı çizilerek, Türkiye’nin anlaşmayı gelişmekte olan bir ülke olarak ve ulusal katkı beyanları çerçevesinde anlaşmanın ve mekanizmalarının ekonomik ve sosyal kalkınma hakkına halel getirmemesi kaydıyla uygulayacağı ifade edilmişti.

Anlaşma 2015 yılında Paris’te gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21’inci Taraflar Konferansı’nda (COP21) kabul edilmiş, 4 Kasım 2016 tarihinde de yürürlüğe girmişti.

Türkiye Cumhuriyeti 22 Nisan 2016 tarihinde imzaladığı anlaşmayı şimdiye kadar ulusal meclisinde onaylayarak yürürlüğe almadığı için anlaşmanın tarafları arasında yer almıyordu.

Bu gelişmeden sonra anlaşmanın yürürlüğe girmediği Birleşmiş Milletler üyesi son ülkeler Eritre, Irak, İran, Libya ve Yemen kalacak. Bununla birlikte Libya Hükümeti anlaşmanın onay sürecinin geçtiğimiz Haziran ayında başlattığını bildirmişti.

KAYNAK :Resmi gazete.

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial