Bursa Temiz Hava Eylem Planı uygulanmayı bekliyor

Nilüfer Gençlik Meclisi ve Fridays For Future Bursa’da bulunan genç aktivistler , Bursa’nın havası hakkında endişe duymakta ve çağrılarına imzacı olan 48 kurumla birlikte hakkımız olan temiz havayı istemekteler.

Nilüfer Gençlik Meclisi ve Fridays For Future Bursa’da bulunan genç aktivistleri,change.org’da yetkililerin harekete geçmesi için imza kampanyası düzenlediler.(Kampanyanın link hattı.https://www.change.org/p/salg%C4%B1n-hastal%C4%B1klardan-dolay%C4%B1-takt%C4%B1%C4%9F%C4%B1m%C4%B1z-maskeleri-havakirlili%C4%9Fi-y%C3%BCz%C3%BCnden-de-takmak-istemiyoruz-bursa-temiz-hava-eylem-plan%C4%B1-yerine-getirilsin-bursayanefesol-bursabuyuksehir-csbgovtr-yakupcanbolat)

Bursa 5 yıldır kronik bir hasta şehir. Hastalığı ise hava kirliliği. Şehrimiz, yönetim birimlerinin hava kirliliğine dair çözümcül politikalar oluşturması ve bunları gerçekleştirmesiyle bu hastalıktan kurtulabilir.

Kirli hava sağlığımızı her yönden kötü etkiliyor. Güncel çalışmalar; uzun süreli hava kirliliğine maruz kalan kişilerin, ortaya çıkan kronik hastalıklar nedeniyle Covid-19 ve benzeri salgın hastalıklara yakalanma/olumsuz etkilenme riskinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir.

Bursa’da, hava kalitesi ölçüm istasyonlarından çıkan verilere göre 2019 yılında kirletici madde (PM10) ortalama yoğunluk değeri Türkiye ve Avrupa mevzuatlarına göre belirlenen limit değerin 2, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen limit değerin 4 kat üstündedir.

Bursa, 2019 verilerine göre yılın %68’inde yani 248 gün boyunca kirli hava soludu.

Hava kirliliği, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği seviyelere indirilseydi trafik kazalarında ölenlerin 7 katı kadar kişinin (yaklaşık 52000) ölümünün önlenebileceği belirtilmiştir.

Talebimiz: Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Valiliği, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22.01.2020 tarihinde hazırlanan ve destek sağlayan kurumların Marmara Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü, Osmangazi Belediye Başkanlığı, Yıldırım Belediye Başkanlığı, Nilüfer Belediye Başkanlığı, İnegöl Belediye Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi olduğu Bursa Temiz Hava Eylem Planı acilen etkin bir şekilde yerine getirilsin. 2020-2024 yılları arasında işleve geçeceği söylenen planın aylık veya yıllık olarak faaliyet raporları yayımlansın!

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial