Enerjide Yeşil Dönem

RECs International tarafından geliştirilen I-REC (Yenilebilir Enerjisi Sertifikası), elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemidir.

Yenilenebilir enerji tesislerinde (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle) üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturulmaktadır.

Yenilenebilir Enerji Sertifikaları, gelişmiş ülkelerde yenilenebilir enerji yatırımlarını ve tüketimini yaygınlaştırmak amacı ile sıkça kullanılan bir sistemdir. Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesini ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistem sayesinde tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim yapmasına katkı sağlanmaktadır.

I-REC sahibi olmak için belirli gereklilikleri yerine getiren üretim tesisleri, I-REC tarafından oluşturulan veri tabanına kaydolarak üretimlerine karşılık gelen yenilenebilir enerji sertifikalarını elde edebilmekte, elektrik üretim veya satış şirketleri bu sertifikaları elektrikten ayrı olarak satma hakkına sahip olabilmektedir.

Yıllık tüketimi 1.200 kWh ve üzerinde olan serbest tüketiciler başvurabilir.I-REC sertifikaları ile idari binalarındaki elektrik tüketimden kaynaklanan 417 ton ile fabrikasındaki tüketimden kaynaklanan 4 bin 148 ton karbon emisyonunu denkleştirmiş olacak.2050’de tamamen karbon nötr olmayı hedefliyor.

Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) sayesinde son tüketiciler; elektriğin nasıl, nerede ve ne zaman üretildiğine ilişkin gerçek özelliklerini bilecekler. Enerji, ambalajlı bir ürün olmadığı için ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan elde edildiği bilinmezken enerji nitelik sertifikası bu noktada, enerjinin niteliğinin belirlenmesini ve ispatlanmasını sağlayacak.

Türkiye’deki yenilenebilir enerji santralleri, 2015 yılından beri Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) standardına göre sertifikasyon işlemi yapıyor. Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC) sertifikasyonu işlemini ise IREC Yenilenebilir Enerji Türkiye Platformu Foton Enerji yürütmektedir.

Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC), piyasaya dayalı bir araçtır ve yenilenebilir enerjiyi, küresel bir sürdürülebilirlik stratejisine entegre etmenin etkili bir yoludur. Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC), satın almak çevresel liderliği gösterir, pazara yenilenebilir enerji tüketiminin tercih edildiğine dair bir sinyal gönderir ve değişen enerji davranışına olan bağlılığı belirtir. 

Her bir Uluslararası Yeşil Enerji Sertifikası (I-REC), 1 MWh yenilenebilir enerji üretildiğinin kanıtını temsil eder ve bu yenilenebilir enerjinin ürettiği çevresel faydaları içerir. 

KAYNAK : https://www.ckbogazici.com.tr/tr/indirimli-elektrik/yesil-enerjihttps://encazip.com/uluslararasi-yesil-elektrik-sertifikasi-

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial