Uzman isim ‘çoktan değişti’ diyerek açıkladı: Ateş çağı başlıyor

Birçok ülkede yaşanan yangınların ardından, ABD’li Profesör Stephen Pyne’ın “Dünya Ateş Çağı’na giriyor” iddiası, bir kez daha gündeme geldi. Yangın tarihi uzmanına göre dünya, yeni dönemde uzun süren ve söndürülemeyen yangınların sayısı artacak.

Pyne: Yangınları artık hava şartları değişmeden durdurmak zor

Prof. Pyne, Akdeniz’de insanların binlerce yıldır böylesi büyük yangınlar yaşamadığını hatırlattı. Ve son dönemde yaşanan yangınlarla ilgili mücadele yöntemlerini sıraladı.

Pyne, Ateş Çağı adını verdiği bu dönemde yangınla mücadelede geleneksel yöntemlerin incelenmesi, arazi ve ormanlarla ilgili uzun dönemli planlama yapılması, yangının yerleşim yeri ve tarım alanlarından uzaklaştırılması için yöntem geliştirilmesi, alevlerin belli bir hat üzerinde ilerlemesine izin verilmesini öneriyor.

Prof. Pyne’a göre, yanan veya yanmaya müsait alanlarda, bir mozaik oluşturacak şekilde farklı türlerde ağaç dikilmesi de alevlerin etkisini azaltabilir.

KAYNAK : https://www.cnnturk.com/dunya/uzman-isim-coktan-degisti-diyerek-acikladi-ates-cagi-basliyor?utm_source=insider&utm_medium=web_push&utm_campaign=ate_22.00&webPushId=MTExNDcx

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial