Hazine yeşil tahvil ihracına hazırlanıyor

Kurum yıl sonuna kadar ilk ihracı yapmayı hedefliyor.Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda yurtdışında çevresel, sosyal ve yönetişim kriterleri (ESG) odaklı tahvil ihraç etmeyi sağlayacak yasal bir çerçeve üzerinde çalışma yapıldığı bildirildi.

.Bloomberg’in ismi açıklanmayan bir Hazine yetkilisine dayandırdığı habere[1] göre çalışmanın yıl sonuna kadar tamamlanması ve Hazine’nin piyasa koşullarına bağlı olarak ilk ihracını da yıl sona ermeden gerçekleşmesi hedefleniyor.

Oluşturulacak çerçeve ile Hazine farklı para birimleri cinsinden ve rüzgar santrali gibi düşük karbon emisyonu üreten projelere bağlı “koyu yeşil” kıymetleri ihraç edebilecek.

Haberde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kovid-19 nedeni ile büyüyen bütçe açığını finanse etmek için yurt dışı borçlanmasının artırdığı belirtilirken, Eurobond piyasasında bu yıl $10 milyarlık borçlanma öngören kurumun, şu ana kadar bu piyasada $3,5 milyar borçlandığına da dikkat çekildi.

KAYNAK : https://yesilekonomi.com/hazine-yesil-tahvil-ihracina-hazirlaniyor/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=gecen_haftanin_oene_cikan_haberleri_haftalik_buelten&utm_term=2021-05-30

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial