Antarktika’da eriyen buzullar nedeniyle dünya yeni bir buz çağına sürükleniyor

Bilim insanları, iklim değişikliği nedeniyle Antarktika’da eriyen buzdağlarının Dünya’yı yeni bir buz çağına sürüklediğini ortaya koydu. Eriyen buzulların tatlı ve soğuk suyu Atlantik Okyanusu’na taşıdığını ifade eden araştırmacılar, bu durumun okyanus döngüsünde önemli değişikliklere neden olduğunu söyledi.
Antarktika’da eriyen buzullar nedeniyle Dünya yeni bir buz çağına sürükleniyor - 1

İngiltere’de yer alan Cardiff Üniversitesi’nden bilim insanları, Antarktika’daki buzdağlarının  donmuş kıtadan giderek uzaklaştığını ve bu durumun Dünya’yı yeni bir buz çağına sürükleyen zincirleme olayların tetikleyici olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, son 1,6 milyon yıldaki her buz çağı öncesinde, buzdağlarının erimesi ve okyanuslardaki dolaşım arasındaki bağlantının mevcut olduğu açıklandı. 

Antarktika’da eriyen buzullar nedeniyle Dünya yeni bir buz çağına sürükleniyor - 2

BUZ ÇAĞI DÖNGÜLERİ SON 1,6 MİLYON YILDA HIZLANDI

Araştırmacılar, buzul çağlarının nasıl başladığını anlamak için yapılan bir çalışmada geçmişteki iklim koşullarını yeniden inşa etti. Buna göre, Son 1,6 milyon yıldaki buzul çağı döngüleri, Dünya’nın Güneş yörüngesindeki periyodik değişikliklerle hızlandı. Ayrıca, bu durum yüzeye ne kadar güneş radyasyonun ulaştığını değiştirdi. 

Antarktika’da eriyen buzullar nedeniyle Dünya yeni bir buz çağına sürükleniyor - 3

Diğer taraftan, bu çalışmadan önce yörüngedeki küçük değişikliklerden kaynaklanan güneş enerjisindeki değişikliklerin Dünya’nın iklimini bu kadar dramatik bir şekilde nasıl değiştirebileceği hakkında çok az şey biliniyordu.

Antarktika’da eriyen buzullar nedeniyle Dünya yeni bir buz çağına sürükleniyor - 4

Çalışma kapsamında kullanılan kaya parçaları, Uluslararası Okyanus Keşif Programı (IODP) tarafından geri kazanılan ve 1,6 milyon yaşındaki çökeltilerden elde edildi. Araştırmacılar, Buz Raflı Enkaz olarak bilinen bu birikintilerin, derin okyanus dolaşımında sürekli olarak foraminifera adı verilen küçük derin deniz fosillerinin kimyasından yeniden yapılandırılan değişikliklere yol açtığını buldu.

KAYNAK : https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/antarktikada-eriyen-buzullar-nedeniyle-dunya-yeni-bir-buz-cagina-surukleniyor,lBeTanmNrE-itY2Vhwxt0g/OipFaic6UkaN7muxwpEyuw

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial