Avrupa Parlamentosu Türkiye’den, Paris Anlaşmasını onaylamasını isteyecek ?

Avrupa Parlamentosu’nun bu yılki ilke kararı 18 Mayıs’ta görüşülecek.Avrupa Parlamentosu’nun 18 Mayıs 2021 günü düzenlenecek oturumunda görüşülecek kararda Türkiye’nin çevre ve iklim eylemine ilişkin AB direktifleri ve müktesabatına uyumunda ilerlemeyi sürdürme ile iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması’nı onaylama çağrısı yapıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun 2019-2020 yılı Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin ilke kararı yayınlandı. Bununla birlikte raporda Türkiye’deki çevre hakları savunucularının çalışmalarının takdir edildiği, İstanbul’un üçüncü ve en büyük havalimanı ile üçüncü Boğaz köprüsü dahil olmak üzere geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen büyük kamu altyapı projelerinin çevresel etkilerine karşı uyarıldığı ifadeleri de yer aldı.

Kanal İstanbul projesinin neden olabileceği potansiyel ekolojik yıkımdan özellikle endişe duyulduğunun altı çizilen raporda şiddetli deprem gerçekleşmesine yakın bir bölgede inşa edilecek Akkuyu Nükleer Santrali planlarının da durdurulması istendi.

Raporda ayrıca Türkiye’nin ülkelerin büyük projeler hakkında birbirlerini bilgilendirme ve istişare etme taahhüdünde bulunan Sınıraşan Bağlamda Çevresel Etki Değerlendirmesine İlişkin Sözleşme (Espoo Sözleşmesi) üyeleri arasına katılması ve proje hakkında komşu ülkeleri bilgilendirmesi ve danışmanlık alması gerektiği de savunuldu.

Sınır-Ötesi Çevresel Etkiler Doğuran Faaliyetlerde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ESPOO) Sözleşmesi;

AB, özellikle sınıraşan sularımızın yönetiminin (AB, “Uluslararası Su” olarak adlandırmaktadır)  AB’ye devredilmesini ve bu nehirlerin bulunduğu havzalarda yapılacak yatırımları AB İZNİNE bağlamamızı istemektedir. Daha da ileriye giderek, bu nehirler ile ilgili proje hazırlarken Sınır ötesindeki ülke ve/veya ile anlaşmamızı da istemektedir. Yani Fırat için Irak ve Suriye; Dicle için, Suriye ve yeni güney komşumuz, yakın zamanda ABD desteğiyle Devlet olması an meselesi olan PYD-PKK oluşumu ile anlaşmayı tavsiye etmektedir.

 Tabii Çoruh nehri için Gürcistan, Aras Nehri için, Türkiye, Azerbaycan, İran, Ermenistan uzlaşmasını, Arpaçay için Ermenistan ile uzlaşmamızı istemektedir. Çevreyi çok önemsediğini ifade eden AB’nin, Türkiye’de Nükleer santral kurulurken hiç sesi çıkarmamıştır.

Bana göre bu durum kabul edilemez.Kendi sınırlarımız içerisinde,sınırı aşan nehirlerimize yapılacak yatırımlar,AB.nin onayına bağlı olacak.

Espoo Sözleşmesi yıllarca nükleer karşıtlarının Türkiye sınırına 16 kilometre mesafede işletme halinde olan Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali’nin faaliyetlerinin izlenmesine yönelik de imzalanmasını talep ettiği bir anlaşmadır.

Diğer bir deyişle Espoo’nun imzalanması talebi bir ülkeye karşı olan tutumdan bağımsız şekilde her ülke için geçerli ve anlamlı sayılabilecek bir talepken Türkiye’nin komşularının Akkuyu ve Sinop projeleri için benzer kaygıları taşımasından daha doğal bir şey de yoktur.

Zira üç yıl içinde operasyona başlaması planlanan, bunun için pandemi koşullarını dahi engel tanımayan hatta, almadığı önlemler nedeniyle skandallara imza atarak işçi sağlığı ve güvenliğini önemsemeden inşasına devam edilen Akkuyu NGS’nin sahibi Rosatom sadece Türkiye’ye değil Akdeniz coğrafyasındaki bütün ülkeleri tehdit ediyor.

Ne var ki sınır aşan etkilerin etkisi bağlamında Espoo Sözleşmesi’ni Rusya  menşeili şirketin operasyonları açısından düşünmek benzersiz fırsatlara da haiz.Zira  Espoo Sözleşmesi’ni imzalamamışsa da sözleşmeye taraf olan ülkelerdeki projelerle ilgili olarak sözleşmeyi uygulayacağını taahhüt etmiş bulunuyor.

Bir anlaşmanın bir bölümünü uygula,bir bölümünü uygulama uluslararası hukuk açısından geçerliliği de olamaz.Su konusunda tehlike çok daha büyüktür.Türkiye’nin Espoo sözleşmesini imzalamaması, ülkemiz aleyhine olduğundan , çevremizdeki komşularımız niyet ve maksatları değerlendirildiğinde bana göre yerinde bir karardır.

KAYNAK : https://yesilekonomi.com/ap-ilke-karari-ile-turkiyeye-paris-anlasmasi-cagrisi-yapacak/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=yek_g_sistemi_usul_ve_esaslari_yayinlandi_guenluek_buelten&utm_term=2021-05-08

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial