İkizdere’de köylüler doğa katliamına ağaçlara çıkarak direniyor

Rize İkizdere’de Cengiz İnşaatın taş ocağı için başlatılan doğa katliamına köylüler canla başla direniyor. Sabahın erken saatinde talan edilmek istenen alana giden köylüler ağaçlara çıkarak bekledi.
Ağaçlara çıkan köylüler

Fotoğraflar: Av.Okumusoglu

Rize İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin direnişi devam ediyor.

Ağaç katliamını engellemek için bugün de nöbete devam eden köylüler ve desteğe gelenler ağaçlara çıkarak beklemeye başladı.

“SİZİ DE VADİYE BEKLİYORUZ”

Ağacın başında bekleyen bir köylü, Tarkan ve Sunay Akın’a destek mesajları için teşekkür ederek, vadiye gelerek destek verme çağrısı yaptı, “Tarkan, Sunay Akın mesajlarınızı aldım, sizi yüreğinizden öpüyorum. Burada sizin de çıkabileceğiniz ağaçlar var. Sizi de bu vadiye bekliyoruz” dedi.

İşkencedere Vadisi dünya genelinde koruma altındaki 200 vadi arasında yer alıyor. Ancak Cengiz Holding tarafından işletilecek taş ocağı için, köylülerin tepkisine rağmen jandarma korumasında dozerlerle vadide yol açılıyor. Yol çalışması sırasında dozerlerle ağaçlar sökülürken, ağaçlardaki arı kovanları da yere düştü.

KÖYLÜLERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI KESİLDİ

İkizderelilere 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle ceza kesildiğini belirten Avukat Yakup Okumuşoğlu, “Derinişe katılan İkizdereliler tek tek çağrılıp ceza tebliği edilmek istendi. Gitmeyeceklerini beyan eden 20-30 kişiye cezanın posta yoluyla tebliği edileceği söylenmiş” dedi. Cezanın 900 lira olduğunu tahmin ettiğini belirten Okumuşoğlu, cezayı neye göre belirlediklerini bilmediğini söyledi. İş makinelerinin çalışmadığını belirten Okumuşoğlu, perşembe akşamı başlayacak ‘tam kapanma’da iş makinelerinin çalışmaya devam edeceğinden endişe duyduğunu belirtti.

CHP’Lİ ÖZTUNÇ’DAN ERDOĞAN’A: “BABA OCAĞINA BUNU YAPAN TÜRKİYE’YE NELER YAPAR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığındaki CHP heyeti de İkizdere’deki direniş bölgesine gidiyor. Ziyaret öncesi Evrensel’e konuşan Ali Öztunç, doğaya yönelik yıkım politikalarının yalnızca Karadeniz’le sınırlı olmadığını söyledi. Öztunç, “Sadece Karadeniz değil Türkiye’de tüm kıyılar, sahil şeritleri, ormanlar AKP hükümeti tarafından yağmaya açıldı” dedi.

“ÇEVRE YAĞMASI HER YERDE”

Bodrum’da Ortakent’te, Datça’da Kargı koyunda da benzer durumların yaşandığını belirten Öztunç şunları söyledi: “İşte Çeşme’ye bakıyorsunuz pek çok hazine arazisi satılıyor, yine Didim’de hazine arazileri satılıyor. Geliyorsunuz Karadeniz’e, Fatsa’daki tek ormanlık alan Çerkezler Tepesi imara açılıyor, orman yok ediliyor. Ve İkizdere’ye geliyorsunuz, İskencedere’de Cengiz İnşaat faydalansın diye taş ocağı kurulmak isteniyor. Yazıktır, günahtır! Bu milletin doğasından ne istiyorsunuz? Yani bunlar doların yeşilini seviyorlar ama ağacın yeşilin maalesef sevmiyorlar” dedi.

“KAPANMA DÖNEMİNDE DE İKİZDERE’DE OLACAĞIZ”

Rize’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi olduğunu da hatırlatan Öztunç, “Kendi baba ocağını Rize’yi bu şekilde Mehmet Cengiz’e yağmalatan, talan ettiren Recep Tayyip Erdoğan’ın birazcık dönüp aynaya bakması gerekiyor. Bu insanları verdiği zararı bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Kendi Baba ocağına bunu reva gören, Türkiye’ye neler yapmaz, siz düşünün. ‘Köylüler taş değil, bal istiyoruz, kuş sesi istiyoruz’ diyorlar.

‘Ağaç istiyoruz, ağaçlarımıza, yaşam alanlarımıza dokunma’ diyorlar. İnsanları evinden, yurdundan etmenin ne anlamı var, neden yapıyorsunuz bunu? Mehmet Cengiz zengin olacak diye bu vatandaşa bunu mu reva görüyorsunuz? Liman kurulacak deniyor, daha yakın, zaten açılmış taç ocaklarından taş taşımak varken niye ta İkizdere’den taşımaya çalışıyorlar. Çok açık, orayı talan etmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

29 Nisan itibari ile başlayacak kapanma döneminde de halkla birlikte olacaklarını söyleyen Öztunç, “Bugün İkizdere’deyiz, gelmeye de devam edeceğiz. Bu kapanma sürecinde bunu fırsat bilip de ‘herkes hazır evindeyken biz burayı iyice talan ederiz’ demesinler, akıllarından geçirmesinler. Biz burada olacağız, vatandaşlar da burada” dedi. 

“MEHMET CENGİZ’İN BÖLGESİ TAŞ DOLU, NEDEN ORADAN ALMIYOR?”

Twitterdan paylaşım yapan direniş yerindeki bir köylü AKP’ye şöyle seslendi: “Biz burada zulüm ile karşı karşıyayız. 2002’den beri AKP’nin neferiyim. İstanbul Kartal’da kurucu üyesinden biriyim. Yazıktır, günahtır, ağaçları yok etmenin bir anlamı var mı? Kalkandere, Mehmet Cengiz’in bölgesi taş dolu. Neden oradan alınmıyor? 15 kilometre daha yakın. Çevre Bakanı, Orman Baaını, İçişleri Bakanı bu insanlara zulmetmeyin, yazıktır günahtır ramazan günü. Kadınlara biber gazı sıkmak nedir?”

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/431731/ikizderede-koyluler-doga-katliamina-agaclara-cikarak-direniyor

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial