Hava kirliliğinin kaynağını tespit için yerli yazılım kullanılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hava kirliliğinin kaynağına ulaşabilecek yazılım geliştirildi. Bakanlığın geliştirdiği yazılımla, evsel ısınma, sanayi, kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımından kaynaklı hava kirliliğine neden olan noktalar belirlenebilecek.

Bu çerçevede Bakanlık, hava kalitesi yönetiminde kullandığı araçlara, Türksat’ın yüklenicisi olduğu 3 Boyutlu Ortamda Hava Kalitesi Değerlerinin Tespiti Yazılımı Projesi’ni de ekledi. Proje kapsamında geliştirilen yerli ve milli yazılımla, stratejik hava kalitesi haritaları, 3D bina modeli, kent atlası, topoğrafya, trafik yoğunluğu, kavşaklar, binaların yakıt tipi gibi çok sayıda etmen ele alınarak 3 boyutlu ortamda hava kalitesi değerleri tespit ediliyor.

Girilen tüm verileri anlık algılama ve çıktı üretme yeteneğine sahip 3B yazılım, dünyada bu alandaki ilk örneklerden biri olma niteliği taşıyor. Yazılımla, evsel ısınma, sanayi, kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımından kaynaklı hava kirliliğine neden olan noktalar tespit edilip, kaynağa özgü kontrol önlemleri geliştirilebilecek. Şehirlerin kükürt ve azot gibi önemli hava kirleticilerinin ayak izi hesaplanıp, bunların azaltılmasına yönelik politika ve stratejiler hazırlanacak.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/hava-kirliliginin-kaynagina-ulasmak-icin-yerli-yazilimlar-kullanilacak/

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial