Çinli madenciye arkeolojik sit alanında mermer ocağı ruhsatı verildi

Isparta Sütçüler’de arkeolojik sit alanında mermer ocağı ruhsatı verildi. Skandalın ortaya çıkmasıyla sonlandırılan ÇED süreci, projede koordinat değişikliği yapılarak yeniden başlatıldı.
Isparta Sütçüler'de arkeolojik sit alanında mermer ocağı ruhsatı verildi

ÇED alanı ve çevresindeki tarihi yapılar

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Müezzinler köyünde özel bir madencilik firmasına 87 hektarlık alanda mermer ocağı ruhsatı verildi. Ruhsat verilen alanın bir kısmının  1. derece arkeolojik sit alanı olduğunun ortaya çıkması üzerine ÇED süreci sonlandırıldı. Projede koordinat değişikliği yapılarak yeniden ÇED süreci başlatılması halkın tepkisini çekti. Öte yandan mermer ocağı için girişimde bulunan Arı Stone Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin kurucusunun Çin uyruklu Jianyuan Peng olduğu öğrenildi.

İLÇEDE ONLARCA MERMER OCAĞI BULUNUYOR

Ormanları ve yaylalarıyla ünlü olan Isparta’nın Sütçüler ilçesinde yaklaşık 100 mermer ocağı bulunuyor. Açılmayı bekleyen yeni ocakların sayısı ise 58. Sütçülerliler Dayanışma Platformu’nun aktardığı bilgilere göre ilçe genelinde 87 mermer ocağı doğayı tahrip ederek öylece bırakıp gitmiş durumda. Platform gönüllüleri, Ocak 2021 itibarıyla ilçe genelinde mermer için verilen toplam ön arama ruhsatı sayısının ise 360’ı geçtiği bilgisini veriyor.

KENT ORMANI BİTİŞİĞİNE MERMER OCAĞI RUHSATI

İlgili kurumlardan alınan “olumlu” görüşlerin ardından birer birer işletme aşamasına geçen o ruhsatlardan biri de Sütçüler’e bağlı Müezzinler köyü sınırlarında bulunuyor. İlçe merkezine de oldukça yakın mesafede bulunan mermer ocağı sahasının bitişiğinde halkın rekreasyon alanı olarak da kullandığı Sütçüler Kent Ormanı ve spor sahası yer alıyor. TOKİ konutları ile yüksekokul yerleşkesine de yakın mesafede açılması planlanan mermer ocağına tepki gösteren Müezzinler köylüleri ve Sütçüler ilçesi halkı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunarak girişimin durdurulmasını istedi.

Isparta Sütçüler'de arkeolojik sit alanında mermer ocağı ruhsatı verildi
Harita: Google

“ŞİRKETİN SİT ALANI OLDUĞU BİLİNEN YERDE FAALİYETTE ISRAR ETMESİNİ ANLAMIŞ DEĞİLİZ

Söz konusu firmanın aynı aynı yerde daha önce de ocak açmak için girişimde bulunmasının ardından projeyle ilgili ÇED süreci başladığına işaret edilen ilçe halkının dilekçesinde, şu bilgilere yer verildi:

“Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, ÇED alanın 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlendiği ve bu alan içerisinde herhangi bir madencilik faaliyetinin yapılamayacağı belirtilerek ÇED süreci sonlandırılmıştı. Şirket, bu kez, aynı yer için; ‘yapılan istişareler doğrultusunda ruhsat alanı içerisinde farklı bir noktada çalışma alanı belirlenerek yeni bir ÇED süreci başlatılmasına karar verilmiş’ savunması ile yeni bir ÇED sürecinin başlatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Şirketin sit alanı olduğu bilinen bir yerde faaliyette ısrar etmesini de anlamış değiliz.”

90 BİN TON ATIK

ÇED süreci başlatılan mermer ocağıyla ilgili hazırlanan proje tanıtım dosyasında yer verilen bilgilere göre ilk etapta 24,46 hektarlık (yaklaşık 250 dekar) bir alanda faaliyete başlaması planlanan mermer ocağında yıllık 100 bin metreküp blok mermer işlenmesi planlanıyor. Çıkarılan blok mermerin yaklaşık yüzde 10’luk kısmı kullanılırken geriye kalan 90 bin tonluk (yıl) kısmı ise pasa (atık) olarak ayrılacak.

Çıkarılan mermerlerin kamyonlarla taşınması için proje sahasında ana yola kadar 1,1 kilometrelik toprak yolun kullanılacağı belirtilen ÇED dosyasında, “1,1 km sonrası asfalt yola (Müezzinler Köy Yolu) bağlanmak sureti ile nakliye işlemi sağlanacaktır. Taşıma sırasında yollara zarar verilmesi durumunda faaliyet sahibi zararı karşılayacaktır” bilgisine yer verildi.

SONLANDIRILAN ÇED SÜRECİ 18 MART’TA YENİDEN BAŞLATILDI

Mermer ocağı ruhsatı verilen arazide mermer ocağı açmak için firma tarafından Isparta Valiliğine başvurulmuş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise 21 Ağustos 2020 tarihinde ÇED süreci başlatmıştı. Ancak söz konusu arazide uzmanlar tarafından yapılan incelemede antik dönemden kalma yapı ve kalıntıları ortaya çıkmıştı. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 25 Aralık 2020 tarihli kararına göre tescil edilerek koruma altına alınan 1. derece arkeolojik sit alanı içinde herhangi bir madencilik faaliyetinin yapılamayacağı belirtilmişti.

Ancak firma ruhsat sahası içinde kalan arkeolojik sit alanının dışında kalan yeni bir ÇED alanı belirleyerek işletme açabilmek için bir kez daha başvurdu. Hazırlanan proje tanıtım dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca da ilgili yönetmeliğe ‘uygun’ bulunarak 18 Mart 2021 tarihinde ÇED süreci başlatıldı.

BURDUR MERKEZLİ MADEN ŞİRKETİNİN SAHİBİNİN ÇİNLİ OLDUĞU ÖĞRENİLDİ

Öte yandan tartışma yaratan mermer ocağı için girişimde bulunan firmanın sahibinin Çinli bir girişimci olduğu ortaya çıktı.

Burdur merkezli Arı Stone Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, 27 Mayıs 2019’da kuruldu. Kurucusu ise Çin uyruklu Jianyuan Peng adlı girişimci.

Konya’nın Kulu ilçesini adres olarak gösteren Jianyuan Peng’in şirketi, madencilik, inşaat, nakliye ve turizm gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/429630/cinli-madenciye-arkeolojik-sit-alaninda-mermer-ocagi-ruhsati-verildi-Yusuf YAVUZ

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial