Madenci şirket hayvanları öldürmediğine dair 50 bin liraya şahit arıyor!

Bilfer Madencilik, Ayvalık’ta maden atıklarının karıştığı dereden su içtiği için öldüğü iddia edilen 63 keçinin başka yerde öldüğüne şahitlik edecek olanlara para ödülü vadetti.
Ölen bir keçinin başında sahibi,
Fotoğraf: Hüseyin Kocakanat

Ayvalık’a bağlı Karaayıt köyü yakınlarında işletilen demir madeni zenginleştirme tesisi civarında geçtiğimiz hafta 60’ın üzerinde keçi yaşamını yitirdi. 80 keçisinden şu anda sadece 17 tanesinin sağ kaldığını söyleyen Karaayıt köylüsü Hüseyin Kocakanat, hayvanlarının maden atıklarının karıştığı dereden su içtikleri için öldüklerini ileri sürüyor. İddiaları reddeden Bilfer Madencilik ise Kocakanat’ın başka yerde ölen keçilerini madeni suçlamak için dere kenarına taşıdığını ileri sürerek, bu duruma yeminli şahitlik yapacak olan kişiler için 50 bin lira ödül vadetti!..

“ALTMIŞ ÜÇ KEÇİM MADENİN ATIK SUYUNDAN İÇTİĞİ İÇİN ÖLDÜ”

2009 yılından bu yana Karaayıt köyü yakınlarında faaliyet gösteren Bilfer Madencilik tesislerinin bulunduğu alanın yanı başındaki derede Hüseyin Kocakanat adlı köylünün keçileri ölü bulundu. 80 keçisinden 63’ünün peş peşe ölmesinden madeni sorumlu tutan Kocakanat, keçilerinin madenin atık suyunun karıştığı dereden içtiği için zehirlendiğini ileri sürüyor. Telefonla görüştüğümüz Kocakanat, hayvanlarının ölmesinden bir gün önce beş tane keçisinin akşam geldiğinde ağzının köpüklü olduğunu belirterek, “Ertesi gün veterinere gittim.

Veteriner zehirlenmeye benziyor diyerek bana karışık aşı verdi. Aşıları o gece yaptık, sabah hayvanların yemini, suyunu verdik yaylıma çıkardı babam. Ben sigortalı işte çalışıyorum. Akşam hayvanlarımızdan 5-6 tanesi gelmeyince babam yazı yabana aramaya çıkıyor ama bulamıyor. Ertesi gün bizim sayanın altındaki dereye baktığında ise hayvanların ölüsünü bulmuş” dedi.

“KEÇİLERİM MECBUREN MADENİN ATIK SUYUNU İÇİYORLARDI”

Karacaayıt'ta maden atığının karıştığı dere
Fotoğraf: Hüseyin Kocakanat

Ölü hayvanların derenin temiz suyunun aktığı bölümde bulunduğunu belirten Kocakanat, “Ancak benim hayvanlarımın geliş noktası madenden gelen derenin aktığı noktanın tam karşısı. Akşamüstü hayvanlar yorulduğu için mecbur oradan su içiyorlar, çünkü başka gidecek bir yer yok. Hayvan mecburen madenden gelen o atık suyu içiyor. Hemen benim sayanın altında bir dere var, dağdan gelen temiz su akıyor bu dereden.

Buraya gelince sanırım hayvanlar takatsiz kalıyor ve oraya düşüp ölüyorlar” dedi. Durumu yetkililere bildirdiklerini ve yerel bir gazetecinin muhtarın da olduğu bir ortamda gelip hayvanların çekimlerini yaptığını dile getiren Kocakanat, “Kaymakamlığın görevlendirdiği yetkililer de geldi. Hayvanlarımızı otopsiye gönderdik, sonucunu bekliyoruz. Bizim içimiz yanıyor, gariban insanlarız, bütün geçimimiz bu hayvanlarda. Şu an inanın borçlarımızı ödeyemez duruma geldik” dedi.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/429579/madenci-sirket-hayvan-olumleri-ile-ilgili-50-bin-liraya-sahit-ariyorÖZER AKDEMİR

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial