Bozüyük’te halk madene ‘hayır’ dedi

Muratdere bakır, molibden madeni toplantısı gerçekleşti. Şirket,2017’de de bölgede ÇED Toplantısı gerçekleştirmiş ancak ÇED çevresel zararları sebebiyle kabul edilmemişti. Toplantıda şirketin çıkarılacak madenlerin içeriğini uluslararası platformda beyan ettiği halde ÇED Raporunda gizlediği iddia edildi. Gizlice altın çıkarılarak katma değerin yurtdışına kaçırılmak istendiği iddia edildi.

Bilecik’in Bozüyük İlçesi Muratdere Köy Meydanında sosyal mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleşen toplantıya; CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, CHP İl Başkanı Metin Yaşar, STK ve Dernek temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak başkanlığında yapılan toplantıda, Muratdere Madencilik Proje ve Yatırım Müdürü Volkan Başkan ile şirket yöneticileri planladıkları madenle ilgili bilgi verdiler. Daha sonra vatandaşlardan gelen cevapladılar.

Bölge halkı Muratdere Madenciliğin yapacağı çalışmalara ilişkin görüş belirtirken, Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik iline gelecek olan yatırıma karşı olmadıklarını söylerken madencilik faaliyetine ilişkin hukuki, siyasi ve toplumsal boyuta dikkat çekti. Tüzün, “henüz rapor hazırlanmadı” derken, “19 kurumdan görüşü alınacak. Bu rapor uzun sürede hazırlanacaktır ve bu sürecin 3 boyutu vardır. Birincisi hukuki süreçtir ve tüm STK’larla bunun takipçisi olacağız, şüpheniz olmasın. Diğer boyutu siyasidir, siyasi kurumların görüşleri alınacaktır, 3. boyutu toplumsal boyutudur. Bu bölgede yaşayan insanların kafasındaki soru işaretlerini kaldırabilecek bir süreç yaşıyoruz. Bilecik ilimiz maden açısından zengin bir ildir. 440 mermer, 200’e yakın maden ocağı vardır. Biz bölgemize yatırım gelmesine karşı değiliz, sermayeye karşı değiliz. Bölge halkı olarak tüm detayların konuşulması hakkımızdır” ifadelerine yer verdi.

Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu ise, bir önceki rapor ile son rapor arasında farklılıklar olduğunu iddia ederken, raporun hassasiyetle gözden geçilmesini ve yeniden İl Genel Meclisi’ne gelmesini talep etti. Başkan Bakkalcıoğlu, ayrıca yeraltı kaynaklarına dikkat çekerken, su kaynaklarının zehirlenebileceği iddiasında bulundu.

Soru ve cevap şeklinde devam eden toplantıda Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, vatandaşlardan gelen dilekçeleri kabul ederken, toplantı raporunu Bakanlığa sunacağını belirtti.

Madencilerin cevapları tatmin edici bulunmadı

Daha yüksek kotta kurulması planlanan madenin Bilecik ve ilçelerinin tek su akuferi Karasu kaynağını olumsuz etkileyebileceği gündeme geldi. Maden alındıktan sonra ortaya çıkacak 32 milyon ton içinde ağır metaller ve zehirli maddeler bulunan pasa dağlarının yöreyi kirleteceği vurgulandı. Şirketin, yurtdışındaki madencilik otaritelerine sunduğu analiz değerlerini ÇED Raporunda gizlediği iddia edildi. Molibden ve bakırın yanı sıra altında da olduğu vurgulandı. Çıkarılacak madenin ham halde yurtdışına gönderilmesinin kamu yararına aykırı olduğu dillendirildi.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial