Bursa’da Büyüksehir Belediyesi çevreci sokak projesi planlarken Osmangazi Belediyesi yanındaki parkı yıktı

Osmangazi Belediyesi tarafından oyuncakları ve bankları sökülüp imara açılan Nasreddin Hoca Çocuk Parkı için Kükürtlü sakinleri mücadeleye devam ederken, bölgede uygulanması planlanan “İklim Sokağı” projesiyle çevreci çalışmalara imza atılmak istenmesi vatandaşların aklını karıştırdı.

Bursa’da yeşil alanlar giderek azalıp betonlaştırılırken, Kükürtlü’deki çocukların mahalledeki tek oyun alanı da yok edildi. Kükürtlü Mahallesi’nde bulunan Nasreddin Hoca Çocuk Parkı’nın oyuncaklarının ve banklarının sökülerek imara açılmasına karşı mahalle sakinleri direnmeye devam ediyor. Konuya dair bugün tekrar bir basın açıklaması gerçekleştiren mahalle sakinleri, parklarını geri istediklerini bir kez daha vurguladı.

Parkın sökülmesine dair eleştirilen bir diğer nokta ise, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin duyurusunu yaptığı İklim Sokağı projesinin mahallenin birkaç metre ötesinde kurulacak olmasıydı. Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk olarak faaliyete alacağı İklim Sokağı projesinin en önemli amacı, yaşanabilir ve çevreci alanların kurulması. Bu sayede belirlenen ilk pilot yer olan Kükürtlü’de iklim sokakları kurularak karbondioksit emisyonları azaltılacak, su ve enerji tasarrufları sağlanacak, elektrikli araç ve bisikletler için şarj alanları oluşturulacak ve doğayla barışık alanlar yaratılacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, mahallede böyle bir projeye hazırlanırken, Osmangazi Belediyesi’nin aynı mahalledeki yeşil alan olan çocuk parkını söküp imara açarak betonlaştırması ise tepkilere neden oldu. 

İklim Sokağı’nın dünya örneklerinin özellikleri arasında, projenin uygulanacağı alandaki paydaşların da iklim sorunları konusunda farkındalığa ve duyarlılığa sahip olmaları yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi bu projeye hazırlanırken, Kükürtlü mahallesinin en önemli paydaşları olan mahalle sakinleri ise doğalarına sahip çıkmak için mücadele ediyor.

Eylemde söz alan DOĞADER üyesi Murat Demir, “Aralık ayından beri mahalle sakinleri parklarını geri almak amacıyla eylemlerini sürdürüyor. Osmangazi Belediyesi kararından vazgeçip, parkımızı mahallemize ve çocuklarımıza kazandırana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin İklim Sokağı projesine dair açıklama yapan DOĞADER üyesi Bülent Özger, “Bursa Büyükşehir Belediyesi bir alt caddede çevreci sokak projesine başlarken, Osmangazi Belediyesi’nin yeşil alanı ortadan kaldırıp imara açması izah edilebilir bir durum değildir.” diyerek tepki gösterdi. 

Mahalle sakinleri adına konuşan Kadri Aksoy ise yaklaşık 40 yıldır bu mahallede yaşadıklarını ve bu parkın tekrar mahalle sakinlerine kazandırılması gerektiğini ifade etti.

KAYNAK : https://www.bursamuhalif.com/cevreci-sokak-projesi-betonla-mi-kurulacak/

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial