Salda Gölü’ne bir de ‘devlet bahçesi’ yapılıyor!

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü kıyısındaki yapılaşma tepki çekerken gölün doğu kıyısındaki eski orman bekçi evi çevresiyle birlikte turistik tesise dönüştürülüyor.

 1988 yılında bölgede yapılan ağaçlandırma çalışmaları sırasında fidan depolamak amacıyla yapılan orman bekçi evi, çevresiyle birlikte Burdur İl Özel İdaresi tarafından işletilecek tesise dönüştürülüyor.

Salda Gölü’ndeki yapılaşmaya karşı açılan davanın avukatlarından biri olan Münip Ermiş, yapılan binanın yasa dışı olduğunu öne sürerek, “Yapılan bina,  gelen bürokratları ve ailelerini ağırlamak için yapılan bir misafirhane niteliğinde. Başka bir amaca hizmet etmiyor. İnşaat aşamasında Yeşilova Savcılığına dilekçe verilmişti. Ona rağmen binayı tamamladılar” diye konuştu.

Salda Gölü Koruma Derneği’nin Kayadibi ve Doğanbaba köyleri arasında, göl kıyısında bulunan orman bekçi evindeki inşaat çalışmalarının niteliğine ilişkin yaptığı başvuruya yanıt veren Burdur İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, söz konusu yapının çevresiyle birlikte rekreasyon alanı olarak hizmet vereceğini belirtti.

Salda Gölü’nün batı kıyısında uygulanan ve kamuoyunda tepkilere neden olan yapılaşmanın ardından gölün doğu kıyılarında bir başka turistik tesisin inşa edildiği de böylece ilgili kurumlar tarafından açıklanmış oldu.

SALDA KIYISINDAKİ TESİSİ BURDUR İL ÖZEL İDARESİ İŞLETECEK

Burdur İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü’nün, 5 Ocak 2021 tarihinde verdiği yanıtta, Salda Gölü doğu kıyısındaki yapılaşmaya ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu eski orman bekçi evinin yapı kayıt belgesi mevcut olup bu yapı 2019 Yılı Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Turizm Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan proje sonucu hibe almaya hak kazanmıştır.

Ayrıca mevcut yapının tadilatı ve çevre düzenleme projesi, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştır. Hibe almaya hak kazanmış olan proje, BAKA, Burdur Valiliği, Burdur İl Özel İdaresi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanmış olup, projenin amacı, atıl durumda kalmış yapının restorasyonu ve çevresinin halkın kullanımına açık rekreasyon alanı olarak düzenlenmesidir. Oluşan tesis, BAKA takibinde, Burdur İl Özel İdaresi tarafından işletilecektir.”

BEKÇİ EVİNİ ONARMANIN MALİYETİ 1 MİLYONA YAKIN

Söz konusu projenin uygulandığı alanın 9 bin 135 metrekare olduğu, bunun 127 metrekarelik kısmında yapılaşmaya ayrıldığı öğrenildi. Şubat 2020’de “Doğanbaba Köyü Eski Orman Bekçi Evi Binası Tadilatı Ve Çevre Düzenlemesi İşi” başlığı ile ihaleye çıkarılan projenin yaklaşık maliyeti ise 967 bin 980 TL tutarında olduğu kaydedildi.

1987’DE YAPILAN ORMAN BEKÇİ EVİNİN PROJESİ VE RUHSATI YOK

Orman Bölge Müdürlüğü’nün 1988 yılında bölgede yaptığı ağaçlandırma çalışmaları sırasında dikimi yapılacak fidanların korunması amacıyla Hazineye ait olan arazide inşa ettiği bekçi evinin projesinin ve ruhsatının bulunmadığı öne sürüldü.

Salda Gölü’nün doğu kıyısında, Doğanbaba köyü sınırlarında bulunan eski bir orman bekçi evi, yapılan restorasyon ve çevre düzenlemesiyle Burdur İl Özel İdaresi tarafından işletilecek tesise dönüştürüldü.

İL ÖZEL İDARESİ İMAR AFFINDAN MI YARARLANDI

Burdur İl Özel İdaresi’nin resmi yazısında belirtilen “yapı kayıt belgesi mevcut” ifadesinin ise söz konusu bekçi evinin İmar Affı kapsamına sokularak yapı kayıt ruhsatı alındığı şeklinde yorumlanıyor.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Yeşilova ziyareti sırasında Orman Bekçi Evinde inceleme yaptı.

AV. MÜNİP ERMİŞ: “YASADIŞI OLDUĞU YAZIYLA BELGELENMİŞ OLDU’

Salda Gölündeki millet bahçesi projesinin neden olacağı yapılaşmaya karşı dava açan yerel halkın avukatlarından biri olan Münip Ermiş, eski orman bekçi evinin yasa dışı olduğunun gönderilen resmi yazı ile de belgelenmiş olduğunu ileri sürerek şunları dile getirdi: “1. derece doğal sit alanlarında bitki örtüsü, topografya, silüet etkisini bozabilecek, tahribata yönelik hiçbir eylemde bulunulamaz.

Eski binalar dahil olmak üzere sadece 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı veya 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı doğrultusunda hazırlanacak projesine göre ilgili koruma kurulundan izin almak koşulu ile halka açık rekreasyon amaçlı günübirlik tesisler ile alanın ve çevrenin özelliklerinden kaynaklanan faaliyetlerin korunması ve geliştirilmesi amacına yönelik yapılar yapılabilecektir. Başka bir şey yapılamaz.

‘KURUL İZNİ OLMASI YAPILAN İŞE MEŞRULUK KAZANDIRMAZ’

Zaten dava açılan bölgede en azından şekil açısından bu süreci takip ettiler. Oysa orman binası yukarıda sayılan binaların hiç birinin vasfında değildir. Bu yüzden Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun izni olması yapılan işe meşruluk kazandırmaz.

Yani tümden yasa dışı ve yasadışılığı gönderdikleri yazı ile kabullenmiş durumdalar. İnşaat aşamasında Yeşilova Savcılığına dilekçe verilmişti. Ona rağmen binayı tamamladılar. Yapılan bina,  gelen bürokratları ve ailelerini ağırlamak için yapılan bir misafirhane niteliğinde. Başka bir amaca hizmet etmiyor.”

Salda Gölü’nün doğu kıyısında, Doğanbaba köyü sınırlarında bulunan eski bir orman bekçi evi, yapılan restorasyon ve çevre düzenlemesiyle Burdur İl Özel İdaresi tarafından işletilecek tesise dönüştürüldü.

SALDA GÖLÜNDE NE OLMUŞTU

Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen Salda Gölü ve çevresine yönelik ilginin artması gözleri bu bölgeye çevirdi. Doğal sit, sulak alan ve tabiat parkı vasıflarıyla koruma altında olan göl çevresindeki kullanım baskısı artınca doğru yönetilemeyen turizm ilgisi sorun haline dönüşmeye başladı. Üzerine ayakkabıyla bile basılmaması önerilen gölün beyaz kumullarının üzerinde araçlar gezinmeye, şifalı olduğuna inanılan çamurları alınarak kıyılar tahrip edilmeye başladı.

Şubat 2019’da miting yapmak Burdur’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Salda Gölü kıyısında millet bahçesi yapılacağını açıklamasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15 Mart 2019’da göl ve çevresini Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan etti.

KAYNAK : https://gazeteciyazaryusufyavuzblog.wordpress.com/2021/01/06/salda-golune-bir-de-devlet-bahcesi-yapiliyor/

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial