Depreme karşı sürgülü duvar ?…

Birçok konuda hayatı etkileyen korona virüs ve son yıllarda üst üste meydana gelen depremler,konut tasarımındaki beklentileri değiştirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi(İEÜ) Mimarlik Bölümü’nde görev yapan 3 akademisyen,değişen yaşam şartlarıyla birlikte gelecek 20 yıl içerisinde oluşabilecek yeni trendleri anlattı,kentsel planlamaya ilişkin önerilerde bulundu.

İEÜ’lü mimarlar; ev içerisinde farklı bölümler oluşmasına imkan sağlıyacak sürgülü(raylı)duvar sisteminin gelebileceğini,asansörlerin bina dışına alınmasının mümkün olduğunu,geniş balkonlu evlerin yeniden rağbet görebileceğini ve “ortak ofis”kavramının daha da gelişebileceğini belirtti.

İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim görevlisi Üyesi Doç.Dr.Burkay PASİN,Öğretim Görevlileri Michael Edward Young ve Şeref Alpago, pandemi ve depremle birlikte yaşanılan mekanların nekadar önemli olduğunun birkez daha anlaşıldığını söyledi.Kentsel anlam da yaşanan değişimin bütüncül ele alınması gerektiğini belirten Doç.Dr.Pasin ,”İzmir’de,depremden sonra birçok binanın  yenilenmesi gerektiği birkez daha görüldü.

Yerel Yönetimler,ortak aklı temel alan,”Tasarım Komisyonları” kurabilir.Birçok kurum gibi üniversiteler de bu sürece katılabilir”dedi.

Birçok kişinin evden çalışmaya alıştığını,günün neredeyse tamamını evinde geçirdiğini dile getiren Michael Edward Young ise,”Mimari tasarımın insan hayatındaki önemini,pandemi sürecinde çok net gördük.Artık ofisler de evlere taşındı.Birçok kişi,ofise ihtiyaç olmadığını keşfetti.

ABD’de coworking denilen (ortak ofis) kavramı oldukça ilgi toplamaya başladı.Kişilerin sekreteri de ortak oluyor.Türkiye’de de gelecek dönem de ‘ortak ofis’kavramı daha da gelişebilir.”diye konuştu.

Öğretim görevlisi Şeref Alpago da evde geçirilen süre de yaşanan zorluklara dikkat çekerek,”Bir otele gittiğinizde,büyük balo salonu görüyorsunuz.Ancak araya kapılar konabiliyor ve mevcut alanda ayrı ayrı bölümler oluşabiliyor

.Bu sistemi,eve kurmak imkansız değil. Kuşkusuz, en önemli konulardan biri de hijyen.Asansörler,bu açıdan biraz tehlikeli.Ben asansörlerin bina dışına da yapılabileceğini düşünüyorum”dedi.

Konuyla ilgili Balıkesir İnşaat Mühendisleri Oda Başkanı Gürkan ÖZCAN, bu işin püf noktası ,sağlam zemin üzerine depreme dayanıklı bina yapmaktır Önemli olan iç kısımlar değil binadır.Olayın özeti budur dedi.

KAYNAK : https://www.egetelgraf.com/arsiv/07-01-2021/

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial