Bursa’daki o kireç ocağının yıkımına başlandı

DOĞADER’in gündeme taşıdığı ; Bursa’da içindeki yaklaşık 100 metrelik derin kuyularla tehlike oluşturan kireç ocağının yıkımına başlandı. 1 ay sürmesi beklenen yıkım çalışması, dronla havadan görüntülendi.

Bursa’daki o kireç ocağının yıkımına başlandı Bursa’da kapandıktan sonra çöplüğe dönen kireç ocağının 100 metrelik kuyuları tehlike oluşturuyor

Orhangazi ilçesindeki kireç ocağı, çeşitli nedenlerden dolayı 5 yıl önce kapandı. İşletme sahibi, yasa gereği yeniden ağaçlandırması gereken bölgede herhangi bir düzenleme yapmadı. Kireç ocağındaki derinliği yaklaşık 100 metre olan kuyuların üzeri hiçbir önlem alınmadan açık bırakıldı.

Çevredekiler ise atıl durumdaki kireç ocağının bulunduğu alana zamanla moloz, çöp, oto lastiği ve evsel atık döktü. Bölgedeki derin kuyular, hem halk hem de hayvanlar için tehlike oluştururken, çöpler de çevre kirliliğine neden oldu. Bölge halkı, kapanan kireç ocağının oluşturduğu tehlikeler nedeniyle yetkililerden yardım istedi.

Kireç ocağının sahibi ve yetkililer, konunun medyada yer almasının ardından harekete geçti. Ocağın sahibi, yıkım için bir şirketle anlaştı. Atıl durumdaki kireç ocağının yıkımına başlandı.

Yıkım çalışmaları ise dronla havadan görüntülendi. 1 ay sürmesi tahmin edilen yıkım çalışmasının ardından bölgenin yeniden ağaçlandırılacağı öğrenildi.

KAYNAK : https://www.bursadabugun.com/haber/bursa-daki-o-kirec-ocaginin-yikimina-baslandi-1369581.html

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial