Midilli Adası’nda Binlerce Göçmen Zehirlenme Riski Altında Tutuluyor

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda yeni inşa edilen Karatepe göçmen kampında bulunan sığınmacının, çevredeki zehirli maddeler  nedeniyle ciddi risk altında bulunduğu bildirildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütünden   (Human Rights Watch ) yapılan açıklamada,Midilli’de  bir süre önce Yunan makamlarınca Karatepe bölgesine inşa edilen göçmen kampının  orduya ait eski bir atış poligonu üzerine inşa edildiği  beliertildi.

Aralarında binerce çocuk ve kadının bulunduğu göçmenlerin topraktaki mermi kalıntılarından oluşan kurşundan zehirlenme riski ile karşı karşıya bulunduğu ifade edildi.Bölgenin cephane kalıntıları nedeniyle ağır zehirli maddeler içerdiği ve bu yüzden “Sağlık açısından kirli bölge”olduğu vurgulanan açıklama da, buna rağmen Yunan makamlarının sığınmacıları yapıya taşımadan önce kapsamlı zemin etüdü yapmadığı  ve kurşun kontrolleri yapmadığı kaydedildi.

Açıklama da,Yunan makamlarından,kamp bölgesinde  acilen cephane kalıntıları  ve topraktaki kurşun oranıyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapması istendi.Yunan makamlarınca açıklanan verilere göre, Karatepe göçmen kampında 8 bin 630 göçmen  ve yaklaşık 200 görevli bulunuyor.

Kaynak : Gümülcine Balkan günlüğü

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial