Türkiye’nin çevre konusunda rejimi değişiyor

Meclis gündemine getirilen “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” hakkında görüşlerine başvurduğumuz Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik, bu yasa ile Çevre Bakanlığına paralel Varlık Fonu formatında bir çevre ajansı kurulduğunu söyledi.

Varlık Fonu kurulurken devletin ekonomisine paralel yeni bir ekonomik yapı kurulduğunu belirten Algedik, geçtiğimiz günlerde Meclisten geçen Elektrik Piyasası Kanunu ile para etmeyen lastik gibi atıkların yakılmasına karar verilirken bu yasa ile para edenler Türkiye Çevre Ajansına taşınacak dedi.  

Kanun teklifinde iki şeyin öne çıktığını belirten Algedik şunları söyledi:

“Birincisi Çevre Bakanlığına paralel bir yapılanma kuruluyor. Ekonomiye ilişkin olan görevler ve kâr kısmı buraya aktarılıyor. Zaten içi boşalmış ve denetlenmeyen o eski bakanlığın işleri eski yerinde kalmaya devam ediyor. İkincisi ise bu alanda varlık fonu ya da şehir hastaneleri modeli oluşturmaları. Varlık Fonu gibi serbest oynayabilecekleri, rantı tek elde toparlayabilecekleri bir yapılanma kuruyorlar”

“BAŞKANIN MAAŞI GELECEK RANTIN YANINDA PARA BİLE SAYILMAZ”

Kanun ile ilgili başkanın aldığı maaş gibi mevzuların önemli olmadığını belirten Algedik, “Bu meseleyle ilgilenmedim. Siz paralel devlet kuruyorsunuz. Demokrasi açısından utanç verici bir şey bu. Hiç para almasa ne olacak? Bedava yapsa ne olacak? Ortada bir ahlaksızlık var, bunun fiyatı olmaz ki.

Türkiye’nin çevre konusunda rejimi değişiyor. Bu rejimin ahlaklılığı ya da ahlaksızlığının tartışılması gerekirken bu para tartışması detay ve gereksiz kalıyor. Başkana verileceği ifade edilen 15 bin lira toplamda hedeflenen rantın yanında para bile sayılmaz” dedi. 

“ÇOK ORGANİZE BİR İŞ”

Ajansın bağış alacak olmasını ‘rüşvet benzeri bağışların’ yapılmasına neden olacağı eleştirilerine ‘Takılmadığını’ belirten Önder Algedik şöyle dedi:

“Şu an Türkiye’de kârlı olan atıklar, Türkiye Çevre Ajansının görev alanına alınıyor. Kârsız olan atıklar ise elektrik piyasası kanununa göre yakılabiliyor. Bu ikisi çok organize bir iş. Bağış, maaş bunlar ayrıntı… Asıl tartışılması gereken şu; Siz yıllarca atıkları toprağa gömdünüz, geri dönüşüm sistemini öldürdünüz. Şimdi ajans kurup bana rant sağla diyerek paralel yapı kuruyorsunuz”

Hükümetin ‘Depozito uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz’ propagandasına muhalefetin izin verdiğini belirten Algedik, “Bu muhalefetin ayıbı. 2017’de zaten depozito geliyordu. AKP 2018 yılında depozitoyu öldürdü. Bunu kimse bilmiyor

Türkiye’nin atık politikasını kimsenin bilmemesi yüzünden AKP bunu hayata geçiriyor. Normalde poşet paralı olmayacaktı, depozito uygulanacaktı. Şimdi diyorlarki depozito uygulaması yapacağız. Yalan… 3-4 yıl önce uygulanması gereken düzenlemeyi öldüren AKP şimdi bunu söylüyor” dedi.

KAYNAK : (İstanbul/EVRENSEL)https://www.evrensel.net/haber/420263/enerji-ve-iklim-uzmani-onder-algedik-turkiyenin-cevre-konusunda-rejimi-degisiyor.

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial