Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama, seyahat giderleri de faturaya yansıyacak

Elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama, seyahat, dernek aidatı gibi tüketiciyle alakası olmayan masrafları 5 yıl daha elektrik faturalarına eklenecek.

Fatura fotoğrafı: Evrensel

Halihazırda Kovid-19 salgını ve mevsimsel nedenlerle kabaran elektrik faturalarını şişirecek yeni bir karar daha alındı. Elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama, seyahat, dernek aidatı gibi keyfi harcamaları 5 yıl daha elektrik faturalarına eklenecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak.

Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Her iki tebliğle, 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlendi. Tarifelere ilişkin teknik hesaplama yöntemleri her 5 yılda bir yeniden açıklanıyor.

Şirketlerin dernek aidat giderleri, temsil ve ağırlama giderleri ile ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bunların yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecek.

Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecek.

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin bu giderlerinin 2015-2020 döneminde de faturalara yansıtılması için düzenleme çıkarılmış, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bu harcamaların elektrik dağıtım ve tedarik hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli harcamalar olmadığı gerekçesiyle Danıştay’a dava açmıştı.

Düzenlemeye göre, şirketlerin harcamaları elektrik faturasına dahil edilirken gelirlerinin büyük bölümü faturaya katılmıyor. Örneğin elektrik şirketleri tarafından açılan davalardan elde edilen gelirlerin yarısı şirkete bırakılıp kalan yarısı olumlu anlamda tarifeye yansıtılırken dava giderlerinin tamamı yüzde 7 artırımla faturaya ekleniyor.

KAYNAK : https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/elektrik-faturasina-temsil-agirlama-yuku-6159437/?utm_source=dahafazla_haber&utm_medium=free&utm_campaign=dahafazlahaber

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial