AYM: Karaburunlu yurttaşların RES’lere karşı adil yargılanma hakkı ihlal edildi

Anayasa Mahkemesi, ekoloji mücadelesi için önemli bir karar verdi. Mahkeme, Karaburun’da yapılan RES’lere karşı mücadele eden yurttaşların adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmetti.
Rüzgâr türbini ve köylü

Fotoğraf: Özer Akdemir/Evrensel

Anayasa Mahkemesi (AYM) Karaburun’da yapılan RES’lere karşı mücadele eden yurttaşların adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi. AYM’nin bu kararı çevre ve ekoloji mücadeleleri açısından önemli bir karar olarak değerlendirildi.

KARABURUN’UN RES’LERE KARŞI MÜCADELESİ

Karaburun yarımadasında yaşayan yurttaşlar, yıllardır rüzgâr enerji santrallerine (RES) karşı mücadele ediyorlar. Yarımada yüzölçümünün yüzde 70’inden fazlası RES projeleri için şirketlere tashih edilirken RES’lerin yayılımını Karaburun’un Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmesi bile durdurmadı.

RES’lere verilen “çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararlarının iptali davaları 2014 yılından bu yana Karaburunlu yurttaşlar ve Karaburun Kent Konseyinin öncülüğünde devam ediyor.

AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI

AYM, geçtiğimiz günlerde Karaburun’daki RES davaları ile ilgili önemli bir ihlali kararı verdi.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/419149/aym-karaburunlu-yurttaslarin-reslere-karsi-adil-yargilanma-hakki-ihlal-edildi-ÖZER AKDEMİR

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial