Ormanlar şirketlere; hayvanlar avcılara teslim ediliyor

Orman arazilerinin 29 yıllığına işletmelere kiralanarak işletme açılmasına izin veren düzenleme TBMM’de onaylandı. İlgili maddeye göre devlet ormanlarındaki “bozuk orman alanları”nda orman bitkisi fidanlıkları kurulmasına, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, orman alanlarından üretilen odun dışı ürünlerin mamul ya da yarı mamul olarak işlenmesi amacıyla tesis kurulmasına, bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilecek.

Kabul gören madde ile avcılık için izin şartı aranmazken av konusunda düzenlemelere gidecek Merkez Av Komisyonunda da Avcılar Ağırlıklı olarak yer alacak.

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin ilk 16 maddesi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklifin kabul edilen maddeleri arasında en dikkat çekeni orman alanlarının şirketlere açılması oldu.

İlgili maddeye göre devlet ormanlarındaki “bozuk orman alanları”nda orman bitkisi fidanlıkları kurulmasına, mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğine, orman alanlarından üretilen odun dışı ürünlerin mamul ya da yarı mamul olarak işlenmesi amacıyla tesis kurulmasına, bedeli alınarak 29 yıla kadar izin verilebilecek.

Ancak saha tesliminden itibaren 2 yıl içinde tesislerin işletmeye alınmaması halinde izin iptal edilecek. Orman sınırları içerisinde söz konusu faaliyetleri izinsiz yapanlar veya tesis kuranlar, 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

Orman Kanunu’na, Savunma Sanayii Başkanlığınca yapılacak savunma amaçlı tesislerle bunların müştemilatlarına bedelsiz olarak izin verilmesi de ekleniyor.

Özel orman kapsamındaki yerlerde bulunan ağaçlar izinsiz kesilemeyecek. İzinsiz kesilen ağaçların dikili kabuklu gövde hacminin 5 metreküpe kadar olması halinde 500 lira, bu miktarı aşan her bir metreküpü için ilave 100 lira idari para cezası verilecek.

Av Komisyonunda Avcılar Söz Sahibi Olacak

Düzenleme ile Avcılıkta fiili hale geliyor. Avlanma için özel izin alma şartı kalkıyor, hangi hayvanın avlanacağını tespit yetkisi olan Merkez Av komisyonunda da Avcılar 9 kişi ile çoğunluk olacak, buna mukabil ilgili STK’lar bu komisyonda sadece üç kişi ile temsil edilebilecek. Böylece Avcılar katliam yapmak için elleri serbest konuma gelecek.

Bilimsel yönden tabiata ve türlerine zararlı olan hayvanların avlanmasında, avlanma izin ve avlanma ücreti alınmayacak. Bunların saptanmasında çoğunluk oldukları için avcılar da söz sahibi olacak.

Komisyonda yer alacak üç kişilik çevre STK’ları da Orman bakanlığı tarafından oluşturulan beş kişilik değerlendirme kurulunca seçilecek, keza bilim insanları da bu komisyonca seçilecek böylece keyfi olarak bir tür zararlı ilan edilerek katledilebilmesi mümkün olacak.

Komisyon da Ki Devlet Taraflısı Çevre Kuruluşları Bile Azınlık Olacak

Kara Avcılığı Kanunu’nda yapılan değişikliğe göre, merkezde Tarım ve Orman Bakanı ve bakan yardımcısının başkanlığında, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden 3, bakanlığın diğer birimlerinden bir bitki uzmanı ve bir veteriner olmak üzere 2, Jandarma Genel Komutanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünden birer,

yükseköğretim kuruluşlarının orman fakültelerinden bir, biyoloji bölümlerinden bir olmak üzere 2 bilim insanı, doğa koruma alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını temsilen 4, 9 coğrafi bölge esas alınarak belirlenecek avcı kuruluşlarından 9, özel avlak veya örnek avlak temsilcisi bir olmak üzere toplam 25 üyeden teşekkül eden Merkez Av Komisyonu kurulacak.

Merkez Av Komisyonundaki Herkes Bakanlıkça Seçilmiş Olacak

TÜRKİYE’NİN AMAZONLARINDA KATLİAM

Merkez Av Komisyonunda çevre ve doğa gönüllüsü kuruluşlardan 3 temsilci, fen edebiyat fakültelerinin biyoloji bölümlerinden bir öğretim görevlisi olmak üzere 4 üye daha dâhil edilecek

. Üye sayısı 25’e çıkarılacak. Komisyonda görev alacak sivil toplum kuruluşları (STK), bakanlıkça oluşturulan 5 kişilik değerlendirme komisyonu tarafından seçilecek. Komisyonda görev alacak bilim insanları, bakanlığa başvuran bilim insanları arasından değerlendirme komisyonu tarafından seçilecek.

Ormanlar Peşkeş Çekiliyor

Konuya ilişkin konuşan Tarım Orman İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş “Dünya korona virüs salgını sürecinde insanı nasıl yaşatacağını düşünürken Türkiye’de OGM tarafından rantsal değeri yüksek orman alanları ‘özel ağaçlandırma’ adıyla yandaşa peşkeş çekiliyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının, hem özel orman yönetmeliği ile hem de bu yasa ile “anayasal suç işlediğini” belirten Durmuş, şunları kaydetti: “Müracaat edilen yerler rantsal değer bakımından en yüksek iller. Yüzde 95’i sahil şeridinde. 21 bin başvuru, yüz bin hektardan fazla alana denk geliyor.

Orman arazilerini pazarlamak üzere oluşan özel mühendislik büroları arsa ofisi gibi işlem yürütüyor. Orman arazilerini kişilere pazarlarken çok yüksek paralar alıyorlar. 49 yıllığına kiralanan orman alanları, yönetmelik sayesinde ikinci kez de 49 yıllığına kiralanabilecek. Üstelik, bir kişi birden fazla yere başvuru yapabiliyor.

Bu makilik alanlar, asla orman olarak kullanılmayacaktır. Başvuru yapan onlarca iş adamı, sanayici var. Hangi sanayici ağaçlandırma yapacak? Bunun adı yıkımdır. Kişilerin inisiyatifiyle bu orman alanları milyar dolarlara haraç mezat satılıyor. Buralardaki yaban hayatı son bulabilir.”

KAYNAK : https://yeryuzundenhaberler.com/ormanlar-sirketlere-hayvanlar-avcilara-teslim-ediliyor/

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial