TEMA’nın ‘Altın Madenciliği’ çizgi – videosuna agresif karşılık geldi. Uzmanlar, altıncıların ‘doğruyu söylemediğini’ açıkladı

TEMA Vakfı, Anadolu’da çalışan ve rezervi biten altın madenlerinin çevre ve insan sağlığına geri dönüşü olmayan zarar vermesi üzerine harekete geçerek bir kampanya başlattı. Vakfın bu cesaretli adımı çevre hareketinde önemli bir boşluğu doldurdu. Vakfın iyi eğitimli, çevre sorunlarına hakim personelinin kolaylaştırıcılığında altın madenciliği, farklı disiplinlerden uzman akademisyen ve mühendisler ile ele alındı. Vakıf Merkezi ve madenlerin bulunduğu yerlerde toplantılar ve saha gezileri yapıldı. Ulusal ve uluslararası düzeyde aylarca süren inceleme, araştırma ve kaynakların derlenmesi sürecinden sonra yüzlerce sayfalık rapor ve ekleri hazırlandı. Böylece ‘TEMA Altın Madenciliği Görüşü’’nün bilimsel alt yapısı oluşturuldu. Bu rapor özetlenerek çeşitli yönleriyle kamuoyuna yansıtılmaya başladı. Bu çalışmaların ürünü olan videoların, televizyon ve sosyal medyada yayımlanması altın madencliğinin iç yüzünün anlaşılmasına katkıda bulundu. TEMA’nın ilk videosu :

TEMA’nın anlaşılır ve etkili videosu Anadolu’da ilgiyle karşılandı. Övgüler alan ve etkili olan video, çoğu uluslararası şirket olan Türkiye’deki altın şirketlerini rahatsız etti. Uluslararası borsalarda daha madeni açmadan büyük kazançlar elde eden bu şirketler, karşılık vermek istedi. Kamuoyunun genelinde hazırlandığı için, halkın anlayabileceği bir dil ve üslup kullanılan TEMA’nın başarılı videolarında cımbızla kelime avcılığı yaparak karalamaya çalıştı.

TEMA’nın videosundaki çevreye verilen zararların aşama aşama anlatılması karşısında, karalama amaçlı videoda sadece altının kayaç içinde bulunulduğuna vurgu yapıldı.

Altın Madencileri Derneği’nin videosu:

Altın Madencileri Derneği dünya sadece kayalarla kaplı gibi bir yanıltmaya başvurmuş. Oysa kayaç, çoğu yerde toprak altında bulunuyor. Kayaca ulaşmak için büyük miktarda toprak sıyrılıyor. 1 gram altın ortalama 2 tona yakın hafriyat yapılıyor. Üstelik, madencilik hiçbir ülkeye zenginlik getirmiyor. Yüzde 4 olan devlet payı, filiyatta yüzde 2 ler civarına iniyor. Yabancı şirketler, karlarını yurtdışına transfer ederken, bıraktıkları kirlilik kıyamete kadar coğrafyamızda zehir saçacak. Altın madencilerinin tamamen maddi çıkarlarını korumaya yönelik bu video çabası aleyhlerine döndü.

Konunun uzmanı olan akademisyenler sözde TEMA’ya cevap olan videolardaki tutarsızları dile getirmeye başladı. Madencilerin videosuna ‘’Doğruyu söylemiyorlar’’ başlığıyla cevap veren İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğanay Tolunay, Altın Madencileri Derneği’nin foyasını ortaya çıkardı. Tolunay’ın, iki sosyal medya paylaşımıyla gerçekleri ortaya koydu:


Altın Madencileri Derneği, TEMA videolarındaki masalsı bilgilendirici üsluba karşı agresif tarz tercih etti. Ekonomik gerekçeler, çevre maliyeti gözetilmeden sıralandı. Prof.Dr. Doğanay Tolunay bu savı da bitiren değerlendirmesinde şunları dile getirdi.

Fatsa madenini anlatan video birçok televizyon tarafından yayımlandı
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial