Kuraklık başgösteren Madra Barajında komisyon kurulması gerekiyor!…

Madra Barajı kuraklık nedeniyle alarm veriyor. Kuraklığı kontrol altına almak ve Bilfer mad.Şti.madencilik faaliyetlerine devam edeceğinden dolayı, baraj su miktarınında azalmasıyla atık suyunun kontrol altına alınması ve de atık suyunun göle gelmemesi maksadıyla yağmurlar yağmadan önce bir komisyon kurularak tesbitin yapılması gerekmektedir.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin Altınova mahallesi sınırları içerisinde bulunan Altınova ve İzmir’in Dikili ilçesindeki tarımsal alanların su ihtiyacını karşılayan Madra Barajı kuraklık nedeniyle alarm veriyor.

Altınova Mahallesi’ndeki Madra Barajı’nın 12 yıl aradan sonra yine S.O.S verince tarlalarını sulaması gereken çiftçiler çareyi yeniden eskiden olduğu gibi sondaj ile yeni kuyu açtırıp mazotlu pancar motorlarıyla su çekmekte buldular.

Barajda sadece göletin içerisindeki balıklara yetecek kadar su miktarının kaldığı öğrenilirken, Altınova Sağ Sahil ve Dikili Sol Sahil Sulama Birliklerine üye olan çiftçilere su verilmesinin haftalar öncesinde son verildiği bildirildi. DSİ yetkililerinden yapılan açıklamada, aynı durumun 12 yıl öncesinde de yaşandığını hatırlatılarak, böyle giderse çiftçinin işinin daha da zorlaşacağı belirtildi.

Bu şartlar altında ; Bilfer mad.faaliyetlerine  devam edeceğinden,baraj su miktarınında azalmasıyla Atık suyunun   kontrol altına alınması ve de atık suyunun göle gelmemesi  maksadıyla yağmurlar yağmadan önce bir komisyon kurularak tespit edilmesi hem MAPEG hem de Çevre ve Şehircilkik bakanlığının sorumluluğunda olduğu değerlendirilmektedir.

Sonuç olarak : Bilfer mad.faaliyetlerine  devam edeceğinden,baraj su miktarınında azalmasıyla Atık suyunun   kontrol altına alınması ve sonuçta atık suyunun göle gelmemesi  maksadıyla yağmurlar yağmadan önce ,

Ayvalık ve Balıkesir Belediyesi ile Ayvalık Tabiat platformu ve   Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliğinin yanısıra ilçe STK.larında içinde olduğu komisyon kurularak  atık suyunun göle intikalini ve toprak analizinin  tespit edilmesi için komisyonun kurulması  konusunda irade gösterilmesini gerekmektedir.Yetkililerin ilgilerini bekliyoruz.

KAYNAK : https://www.haberler.com/ayvalik-taki-madra-baraji-nin-su-seviyesi-azaldi-13629186-haberi/

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial