Tabiat harikası Ayvalık deniz manzaralı bir orman yangınında yine alevlere teslim oldu!

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Küçükköy Mahallesi´nde dün saat 20.30 sıralarında çıkan orman yangınında, ilk belirlemelere göre 40 hektar ormanlık alan yandı. Sabahın ilk ışıklarıyla acı tablo netleşirken alanın havadan görüntülenmesiyle dikkatler deniz manzarasına çekildi.

Denize nazır ormanların yok olması akıllara son yıllarda yanan orman alanlarında yükselen lüks siteleri ve otel projelerini getirdi.

Ayvalık Tabiat Platformu Sözcüsü Erhan Çiftçi, bölge halkının aşırı rüzgârdan dolayı kopan elektrik tellerinin kıvılcım saçtığını görevlilere bildirdiğini ancak bir saat boyunca kimsenin gelmediğini söyleyerek, “Kasıtlı çıkarılmamış olsa bile kesinlikle görevlilerin ihmali var” dedi.

Dün yine alevlere teslim olan Ayvalık’ta şiddetli rüzgârın etkisiyle Şeytan Sofrası’nın altındaki ormanlık alan kül oldu. Turizm değerinden dolayı pek çok kasıtlı yangının çıkarıldığı Ayvalık’ta yangının bu kez kopan elektrik tellerinden çıktığı duyuruldu.

Ayvalık Tabiat Platformu Sözcüsü Erhan Çiftçi, bölge halkının aşırı rüzgârdan dolayı kopan elektrik tellerinin kıvılcım saçtığını görevlilere bildirdiğini ancak bir saat boyunca kimsenin gelmediğini söyleyerek, “Kasıtlı çıkarılmamış olsa bile kesinlikle görevlilerin ihmali var” dedi.

Tabiat harikası Ayvalık dün yine alevlere teslim oldu. Dün saat 22.30 sıralarında başlayan yangında, Şeytan Sofrası olarak bilinen alanın eteklerindeki ormanlık alan kül oldu. Rüzgârın da etkisiyle kısa zamanda çok büyük bir alana hızla yayılan yangın nedeniyle bölgedeki evler tahliye edildi. Sabah saatlerinde kontrol altına alındığı duyurulan yangında 80 hektardan fazla ormanlık alan zarar gördü.

Turizm nedeniyle de çok değerli olan Ayvalık’ta her yıl çok sayıda yangının kasıtlı olarak çıkarılması ve bu yangınların ardından yanan bölgelerin imara açılması, dünkü yangında da aynı şüpheleri akıllara getirdi.

Balıkesir Valiliği yaptığı açıklamada yangının çıkış nedeninin, aşırı rüzgârın etkisiyle elektrik iletim hatlarındaki kopma olduğunu duyurdu. Valilikçe sabotaj ihtimalinin olmadığı ifade edilse de, bölgedeki sahil boyunca yeşil kalmış neredeyse tek alanın yanmış olması, soru işaretlerini de gündeme getirdi.

Kopan elektrik telleri bir saat boyunca kıvılcım saçmış, görevliler gelmemiş.

Yangının çıktığı andan itibaren bölgedeki çalışmaları yerinden takip eden Ayvalık Tabiat Platformu’ndan Erhan Çiftçi, Gazete Rüzgârlı’ya yaptığı açıklamada yangınla ilgili “Kasıtlı çıkarılmamış olsa bile kesinlikle görevlilerin ihmali var” dedi. Bölge halkının aşırı rüzgârdan dolayı kopan elektrik tellerinin kıvılcım saçtığını görevlilere bildirdiğini söyleyen Çiftçi, bölge halkından “Biz TEDAŞ’ı aradık hiç kimse gelmedi. Bir saat boyunca teller havada sallandı, ağaç dallarına çarptı” şeklinde bilgi aldıklarını belirtti.

“Çağrıldığında ekipler neden gidip de bir an önce o telleri tamir etmezler?”

Yangına neden olduğu ifade edilen kopan elektrik tellerinin tamiri için geç kalınmasının görevlilerin ihmali olduğunu söyleyen Çiftçi, “Böyle değerli bir alanda, ormanlık alanda teller neden havadan geçer, neden gömülmez toprağa neden bu tür önlemler alınmaz ve neden kontrol edilmez? Çağrıldığında ekipler neden gidip de bir an önce o telleri tamir etmezler?” diyerek tepki gösterdi.

“MİT Kampı’nın yanması sabotaj ihtimalini azaltıyor”

Olayda en çok zarar gören yerin MİT Kampı olduğunu, bu yüzden turizm amaçlı sabotaj ihtimalinin çok yüksek olmadığını ifade eden Çiftçi, “Orada dikenli telle çevrilmiş girmenin, geçmenin yasak olduğu çok büyük bir alan vardı, MİT Kampı, bir tepelikti. O tepe tamamen yanmış. MİT Kampı’na ait alanın yanmış olması kasıt olma olasılığını düşürüyor. Bunu göze alamazlar diye düşünüyorum. Belki yanlış hesaplamalar oldu bunu bilemeyiz” dedi.

AYVALIK BELEDİYE BAŞKANI ERGİN: BU ALANIN BİR KARIŞINI BİLE AÇ GÖZLÜ RANTÇILARA TESLİM ETMEYİZ

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, önceki akşam çıkan orman yangınının ilk belirlemelere göre elektrik nakil hatlarından kaynaklı olabileceğini belirtti.

Yangında yitirilen tüm canlılar ve ağaçlar için, “İçimiz kan ağlasa da asli görevimiz Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nı korumak ve bu alanın bir karışını bile aç gözlü rantçılara teslim etmemek olduğu bilinciyle hareket eden herkese teşekkür ederim” diyen Başkan Ergin, yangının kesin çıkış nedeninin belirlenmesinin takipçisi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Ayvalık’ın gözbebeği Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içindeki Toka Otel mevkiinden başlayıp, fırtınanın etkisiyle hızla yayılan orman yangınının başlangıç zamanının gece olmasının olumsuz koşullar yarattığının altını çizen Başkan Ergin şöyle konuştu:

 “Yarattığı olumsuz koşullara rağmen sahada bulunan Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Ayvalık belediyemiz, Ayvalık Orman İşletme Şefliği çalışanları ve tüm saha personeli büyük bir özveri gösterdi. Yangın söndürme çalışmalarına katılanlar büyük birlik ve beraberlik içinde teyakkuza geçti.

Çalışmalara jandarmamız da büyük destek verdi. Balıkesir Valimiz, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, çevre belediyelerin itfaiye teşkilatları, DSİ çalışanları insanüstü gayret gösterdi. Elbette eline hortumunu, küreğini alıp söndürmeye koşturan duyarlı Ayvalık halkının da çabalarıyla yangın, sabaha karşı kontrol altına alınarak, söndürülmüştür.

Başta canını hiçe sayarak alevlerin ortasına atlayıp söndürme çalışmasını sağlayan İtfaiye ve belediyemizin saha personeli olmak üzere diğer tüm devlet kurumlarının işçisinden amirine, hepsine Ayvalık halkı adına minnettarım.”

Sonuç olarak : 17 Ağustos 2017 yılındaki yangında olduğu gibi,yanan alan ‘mutlak koruma’ zonunda yer almakta ve bu zonda plan kararlarına göre; ‘Doğal yapıyı değiştirici hiç bir faaliyete izin verilmez’; ‘Doğal bitki örtüsünü tahrip edici ve yaban hayatı tehdit edici faaliyetlere izin verilemez’ ibareleri çok açıktır.

Bu plan kararlarına göre yangından sonra alanın olduğu gibi bırakılması gerekirken, şu anda yanan ağaçlar kesilmekte, toprak dozerlerle işlenmektedir.

Bu faaliyetler sonucunda yangın sonrası yangından etkilenmeyen toprak altı mikroorganizmalar ve maki elemanı kalıntıları da tahrip edilmektedir.”

‘DOZERLERLE TÜRLERİN KÖK SİSTEMİ TAHRİP EDİLİYOR’

Yetkililer tarafından fidan dikim mevsiminde fıstık çamı ya da orijin bakımından farklı kızılçam gibi türlerle uygun mevsimde dikim yapılacağının söylenrdiği belirtilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Oysa alanda doğal olarak bulunan kızılçam tohumlarının yangın sonrası çimlenme yeteneğinin arttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dozerle ağaçlandırma çalışması için toprak işlemesi faaliyetleri sonrasında mutlak koruma alanındaki bu doğal fırsat kaçırılmaktadır!

Özet olarak : Yangın alanına dozer sokulmamalıdır.Dozer çalışmaları ile maki bitki topluluklarına ait ve sürgün verme yeteneğindeki birçok türün kök sistemi tahrip edilmektedir. Bu nedenle bu türlerin yeniden alanda canlanmaları geciktirilecektir. Yanan bölgenin rehabilitasyonu için gerekli olan bilimsel inceleme henüz yapılmadan ve müdahale planı oluşturulmadan, bölgeye dozerler sokularak sürüm başlatılmıştır.”

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial