MAKÜ öğrencileri geliştirdikleri proje ile kuşları, rüzgar türbinlerinden koruyacaklar!

Yenilebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisinden elektrik üretimine yönelik kullanılan Rüzgar Türbinlerinin kanatlarının dönmesiyle kendinde ihtiva ettiği kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Bunu yaparken de özellikle kuşların göç yolları üzerinde bulunan türbinlerin kanatları nesli tükenme olan kuşlara karşı da bir tehdit meydana getiriyor.

Rüzgar türbinlerinin kuşların göç yollarında olduğu ya da nesli tükenmekte olan kuşlara zarar verdiği görüşünden yola çıkarak bir proje geliştirdi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencileri Berk Sürücü ve Ayça Altıntaş tarafından ‘Rüzgâr Türbini Kanatlarından Kuşları Koruma’ projesi kuşların güvenli geçişini sağlayarak tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlara karşı oluşan bu sorunu ortadan kaldıracak.

Rüzgâr türbinlerinin prototipini yapmak, daha sonra bu prototipin kanatlarına kırmızı renkte görsel uyarıcı sistem ve gövdesine de yırtıcı kuş sesi veren akustik bir sistem yerleştirmeyi amaçlayan MAKÜ’lü öğrenciler, 2209/A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği Programı Araştırma Önerisi ile ‘Rüzgâr Türbini Kanatlarından kuşları Koruma Projesi’ni geliştirdiler.

Öğrenciler, kuş ölümlerini en aza indirmeye yönelik türbin kanatlarını mor renge boyandığını ancak geceleri kuşların mor kanat rengini ayırt edemeyeceği düşüncesi ile kanatlara bir görsel veya akustik uyarıcı sistemi koymanın faydalı olabileceğinden yola çıkarak geliştirdikleri projeyle TÜBİTAK’a başvuru yaptılar.

Böylece projenin kabul edilmesiyle birlikte kuşların göç yollarında olduğu nesli tükenmekte olan kuşlara zarar verilmemiş olunacak.

İlgili Makale’ye Erişmek İçin TIKLAYIN>>>

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/maku-ogrencileri-gelistirdigi-proje-ile-nesli-tukenen-kuslari-koruyacak/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER : BÜLENT ÖZGEN


Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial