Doğada Limitimizi Aştık!

Bugün, gezegenimizin 2020 için sunduğu kaynakları tükettik ve yılın geri kalanında 2021’e borçlanmaya başlıyoruz.

Dünya üzerindeki yenilenebilir kaynaklar ile insanların bu kaynaklara yönelik talebini değerlendiren araştırmalar yürüten Küresel Ayak İzi Ağı’nın (Global Footprint Network) verilerine göre geçen yıl 29 Temmuz olan Dünya Limit Aşım Günü, hesaplanmaya başlandığı 1970 yılından bu yana ilk kez geri gelmedi. İlk kez bu yıl, doğa kaynakları tüketme hızımız geçen seneye göre daha düşük: Limit Aşım Günü bu yıl 3 hafta ötelendi.

İnsanlığın son yüzyılda yaşadığı en büyük ekonomik ve toplumsal krizlerden biri olan COVİD-19 salgını, küresel ekonomide radikal bir yavaşlamaya; doğal kaynaklara yönelik talebin ve doğa üzerindeki ekolojik ayakizimizin azalmasına neden oldu.

Bedeli çok ağır olan bu durum nedeniyle gezegenimiz üzerindeki insan baskısı geçici bir süreliğine de olsa azaldı. İnsanlık “normal” şartlarda bir yıl içinde yenilenebilecek kaynaklardan %60 fazlasını tüketiyor;

başka bir deyişle 1.6 dünyamız varmış gibi yaşıyoruz. 2020 yılının ilk yarısında ise, doğa üzerindeki ekolojik ayak izimiz  %9.4 azaldı. Bu düşüşte en büyük pay %14.5 ile karbon ayak izine,  % 8.4 ile orman ürünleri tüketimine ait.

Bu durum, evde kaldığımız ve sosyal hayatımızı kısıtladığımız dönemde doğa üzerindeki etkimiz azalınca, gezegenimizin hızla kendini yenileyebildiğini, ekosistem dengelerini iyileştirebildiğini gösteriyor.

Ancak ne yazık ki normal şartlarda sevinçle karşılanacak bu gelişme, bu kez ayrıntılı ve çok boyutlu analizler yapmamızı, acilen somut adımlar atmamızı gerektiren mesajlar içeriyor.

KAYNAK : WWF

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial