Galata Kulesi’ndeki matkaplı restorasyondan sonra 800 yıllık köprüye kepçe çıkardılar

Galata Kulesi’ndeki restorasyon skandalı gündemdeki yerini korurken bir restorasyon skandalı haberi de Sivas’tan geldi. 800 yıllık Kız Köprüsü’ne kepçe ile çıktılar.
Kız köprüsü

Fotoğraf: Sivas Haber

Galata Kulesi’nde matkaplı restorasyon skandalı gündemdeyken bir restorasyon skandalı haberi de Sivas’tan geldi. Sivas’ın Divriği ilçesinde 800 yıllık Kız Köprüsü’nde restorasyon çalışmaları sırasında tarihi yapının üzerine iş makinesi çıkarıldı.

Görüntüler tepkiye neden olurken tarihi köprü için Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök de olay yerine gitti. Hürriyet gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre müteahhit firma ağır taşları kaldırmak için iş makinası kullandıklarını savundu.

Ancak taşları kaldırma işinin işçilere bırakılması, restorasyon uzmanlarının ve yetkili mimarın başında olmadan çalışılması doğru bulunmadı.

UNESCO Türkiye Milli Komite Üyesi Nezih Başgelen görüntülerle ilgili şunları söyledi: “Kız Köprüsü bölgenin önemli bir kültürel varlığıdır. Osmanlı döneminde Divriği’yi Ziniski-Sincan-Yağbasan-Karabel üzerinden Sivas’a bağlamak için yaptırılmıştır. Karayollarının bu tarihi köprüyü korumak istemesi doğru bir yaklaşımdır.

Ancak restorasyon çalışmalarına mukavemet sorunları belirgin olan böyle tarihi bir köprü üzerinde iş makinası çıkartıp çalışılması hiçbir gerekçe ile kabul edilecek bir durum değildir. Bazı taşınması güç parçalar köprü üzerinden alınması gerekiyorsa tüm dünyadaki benzer uygulamalardaki gibi en azından burada bir kule vinç kullanılabilirdi.

Divriği Belediye Başkanı Sn. Hakan Gök’ün bu konudaki ilgi ve hassasiyetine teşekkür ederiz. Konuyu iletir iletmez olay yerine gidip bilgi akışı sağladı. Tarihi bir kayba daha neden olmamak için acilen buradaki restorasyon işlerinin daha titiz bir denetimle sürdürülmesi gerekir.

Göz göre göre gözümüz gibi korumamız gereken bir değerimizi daha yanlış uygulamalarla kaybetmeyelim.”

KAYNAK : (SİVAS)https://www.evrensel.net/haber/411962/galata-kulesindeki-matkapli-restorasyondan-sonra-800-yillik-kopruye-kepce-cikardilar

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial