Zafer, köyüne sahip çıkanların oldu

Bursa’nın Yenişehir İlçesi Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik isimli firma 2013 yılından beri bakır, çinko ve kurşun çıkarmak için faaliyet gösteriyor.

Aradan geçen 7 yıl boyunca maden arama faaliyet alanını genişleten firma, bu süreçte binlerce ağacı kesti. Ormanı tahrip etti. Köylülere yaşam alanını dar etti. Köylülerin meralarına çıkmasına hatta kendi mezarlıklarına gitmesine bile engel çıkardı.

Maden firması, son olarak çıkardığı maden mücevheri işlemek için köyün yakınına maden işleme ve atık havuzu yapmak için ÇED raporu aldı. Havuz yapımı için Covid – 19 salgın sürecini fırsat bildi. Her yerde karantina uygulaması devam ederken, maden firması ağaç kesmeye, atık havuzu yapmaya devam etti.

Maden firmasının yaşam alanlarını tehdit eden çalışmalarına karşı Kirazlıyaylalılar yaz kış, yağmur çamur demeden mücadele ettiler. Özellikle köyün kadınları örnek bir direniş gösterdiler. Ormanlarına, sularına, tarım arazilerine kısacası yaşam alanlarına sahip çıktılar.

Mücadele sürecinde sadece maden firması ile değil devletin kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya geldiler. Köylüleri koruması gereken kamu yetkilileri maden firmasından yana tavır koyup, protesto eylemi yapan köylülere engel oldular.

Ama Kirazlıyaylalılar mücadeleden geri adım atmadılar. Haklı oldukları davalarından vazgeçmediler. Bir yandan protesto eylemlerini sürdürürken, bir yandan da hukuki mücadeleyi yürüttüler. Bu süreçte Yenişehir Çevre Platformu ve Bursa DOĞADER gibi sivil toplum örgütleri Kirazlıyayla sakinlerini yalnız bırakmadı, mücadelelerine destek verdi.

Ve Zafer

Kirazlıyayla köylülerinin mücadelesi sonunda sonuç verdi.

Maden, Ziraat, Çevre, Jeoloji, Orman, Kimya Mühendisleri ve Arkeologlardan oluşan bilirkişi heyeti oy birliği ile köyün yakınına yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi ile ilgili Meyra Madencilik’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.

Bilirkişi heyeti raporunda, “ÇED Raporunda eksiklik olarak belirtilen hususların giderilmesi halinde bile, ortaya çıkabilecek doğal afetlerin (deprem, sel, vb.) sebep olabileceği büyük riskler ve bölgenin 1’inci derece deprem kuşağında yer aldığı gerçeklerini değiştirmeyecektir” ifadesiyle bölgede maden yapılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Bilirkişi raporundan sonra Bursa 3’üncü İdare Mahkemesi şirketin Orman İzinlerine yürütmeyi durdurma kararı vererek, köylülerin 7 yıllık direnişini perçinledi.

CHP Milletvekilleri olarak bizler de Kirazlıyaylalıların bu mücadelesinde, mümkün olduğunca, yanlarında olduk.Bugün, mahkemeden gelen güzel haberden sora da Kirazlıyayla sakinlerinin sevincine ortak olduk.Zafer inanların oldu.

KAYNAK : Bursa Milletvekili Orhan SARIBAL

HABER : BÜLENT ÖZGEN

.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial