TMMOB 12’inci Enerji Sempozyumu Sonuç Bildirgesi yayımlandı

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından “Enerji, Ekoloji ve Toplumsal Barış” temalı TMMOB 12’inci Enerji Sempozyumu Sonuç Bildirgesi yayımlandı.Sonuç bildirgesinde yenilenebilir enerji alanında şu açıklamalara yer verilmiştir:

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ve Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ortaya çıkış hedeflerinden farklı şekilde kullanılmakta, enerji piyasasının şekillendirmesine aracılık etmektedir.

Çıkış amacı dışa bağımlığı azaltma ve yenilenebilir kaynakları artırma olarak ifade edilen bu mekanizmalarla bugün, küresel finansa bağlı olan döviz kurları ile alım garantileri verilmektedir.

Küresel para piyasalarının eline bırakılan sistem neredeyse bir çeşit “enerji borsası” gibi çalışır hale gelmiştir. YEKDEM ve YEKA bu rant aracı halinden çıkarılarak fosil yakıtların kullanımını ve dışa bağımlılığı azaltma amaçlarıyla kullanılmalı, küçük kapasiteli ve ekonomik olarak yüksek getirisi olmayan verimli sahaları destekleyen bir işlevde olmalıdır.”

Nükleer Enerji ve Verimlilik…

Türkiye’deki nükleer santral projelerinin anlaşmaları incelendiğinde, pahalı ve uzun süreli alım garantileriyle elektrik fiyatlarında yükselmeye yol açacakları ve iddia edilenin aksine dışa bağımlılığı artıran nitelikte oldukları görülmektedir.

Kurulması planlanan hiçbir yerde çevre halkının onayı bulunmamaktadır. Ayrıca nükleer santralleri denetleyecek ve güvenliği sağlayacak mekanizmalara ilişkin geliştirilmiş bir politika da görülmemektedir. Nükleer santraller bir kaza halinde, yüksek oranda ölümcül sonuçlara, yüz yıllarca süren çevre felaketine ve küresel düzeyde yıkıma yol açmaktadırlar. 

Nükleer enerji santrallerinin atık depolaması ya da bertaraf edilmesine ilişkin sorunlar da ortada durmaktadır.

Türkiye’nin gelecekte ihtiyaç duyacağı enerji, enerji verimliliği ile % 25 oranında sağlanabilir, elektrik enerjisinde kayıpların düşürülmesi ve enerjinin etkin kullanımıyla temin edilebilir.

Kaldı ki var olan kurulu güç, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacak kapasitededir. Türkiye bir an önce bütün nükleer santral projelerini durdurmalı ve nükleer enerji politikalarına son vermelidir.”

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/tmmob-12inci-enerji-sempozyumu-sonuc-bildirgesi-yayinlandi/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER:BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial