Mavi gezegen, mavi işler

Dünya yüzeyinin %72’sinin deniz ve okyanuslardan oluşması, yerküreyi mavi bir gezegene çevirmektedir. 

Karbondioksit salınımının üçte birinin denizler ve okyanuslar tarafından emilmesi, yine deniz ve okyanusların dünyanın oksijen ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılaması, ekolojik geri dönüşüme katkıda bulunması ve küresel iklim ve sıcaklık değerlerini düzenlemesi deniz ve okyanusların dünyanın devamı için ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Mavi ekonomi, denizlerde ve denizle ilgili (balıkçık sektörü gibi)sektörlerde adil, bilinçli ve sürdürülebilir büyümenin gerçekleştirilmesini hedef alır. Sürdürülebilirliğinin sağlanmasıyla;

  yeni istihdam alanlarının oluşacağı, yerel balıkçılara market ekonomisiyle rekabet gücünün artması ve balıkçılık mesleğinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasıyla beraber yoksullukla mücadelede, gelir dağılımının adalatinde, gıda güvenliğinin sağlanmasında destek verirken gelecek nesillerin yararına bir adım atılmasına olanak sağlamaktadır.

Böylelikle sürdürülebilir mavi ekonomik dönüşümün sağlanmasıyla doğal bir sermaye olan deniz ekosistemi koruma altına alınarak, ekosistem bütünlüğü garanti altına alınacak, biyoçeşitilik ve verimlilik artacaktır.

Avrupa’nın en büyük araştırma ve inovasyon programı olan Horizon 2020 stratejisi tahminlerine göre 2050’ye kadar küresel nüfus artışıyla beraber gıda talebinin %70’e kadar artacağı tahmin edilmektedir. Bu talep artışı ile beraber gıda güvenliğinin gelecek nesiller için önemli bir sorun teşkil edeceği öngörülmektedir.

Bununla beraber talep artışının karşılanabilmesi ve mavi ekonomik dönüşümün gerçekleştirilmesi ile ‘mavi işler’ adı verilen yeni meslek ve iş türleri oluşmaktadır. Ayrıca, mavi ekonomiyi/büyümeyi destekleyici iş türleri hem balıkçılığın sürdürülebilirliğine destek verirken hem de balığın/su ürünlerinin sürdürebilir tüketimine olanak sağlamaktadır.

Neden Ev Yapımı Balık Konservesi?

Nesiller boyu tüm toplumlar, özellikle de balıkçılar kendilerine özgü bir yemek kültürüne sahip olmuşlardır. Su ürünlerini/balığı işleme teknikleri ve araçları, saklama yöntemleri ve kullanılan malzemeler gibi birçok unsur da yemek kültürünü etkilemiştir.

Özellikle sanayileşmenin artmasıyla birlikte yemek kültürü hızla değişmeye başlamıştır. İnsanların çalışma ortamında çok fazla zaman geçirmesi, özellikle kadınların da iş hayatına dâhil olmasıyla kolay bulunur ve pratik yiyeceklere olan talep artmıştır. Fazla vakit harcamadan dakikalar içinde hazırlanabilen konserve gıdaların her geçen gün daha fazla çeşidi üretilmiş ve bu gıdalar günlük hayatta sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, Türkiye’de konserve balık/su ürünleri denince endüstriyel-market üretim zincirleri akla gelmektedir. Aslında Türkiye’de çok fazla balık çeşidi varken, tüketici marketlerdeki tek tip balığa mecbur kalmıştır.

Ayrıca, tutulan balıkların hemen hemen tamamı taze olarak tüketilmekte ve işlenmiş balık pek az bir kısmı oluşturmaktadır. Örneğin, yurdumuzda üretilen balığın % 86.2 kısmı taze olarak tüketilmekte, teknolojiye intikal eden miktar ise dondurulmuş, kurutulmuş, tuzlanmış ve tütsülenmiş olarak tümü % 13.8 civarında bulunmaktadır. Halbuki dünyada üretilen balığın sadece %31.7 kısmı taze olarak tüketilmekte, geri kalan % 59.3 kısmı ise konserve haline dönüştürülmektedir.

Balıkların işlenerek konservelenmesi ile, bu etin/balığın besleme değeri yükselmekte, bunun çeşitli ekonomik gelirde halk kitlelerine ulaştırılması kolaylaşmakta, özellikle dar gelirli ve soğutucu cihazlardan yoksun ailelerde muhafaza olanakları artmaktadır.

Tüm bu sebeplerden market ekonomisiyle artan tüketim talebini karşılamak için aşırı ve bilinçsizce avlanan balıkların, israfını önlemeye yönelik modeller ve adil rekabet ortamı oluşturmak şart hale gelmiştir.

Projemiz Nelere Fayda Sağlayacak?

Çevresel  Faydaları

 • Tutulmuş balıkların israfını engellemek,
 • Belirli zamanlarda belirli balıkların aşırı avlanmasını önlemek,
 • Deniz kaynaklarının sürdürülebilirliğine katkı,
 • Ekolojik ve doğal dengeyi korumak,
 • Hem  gezegenimize, hem doğaya, hem de üzerinde yaşayan canlılara saygı ve sevgi.

Toplumsal Faydaları

 • Dar gelirli ailelerin de balığa kolay erişimi,
 • Kadın balıkçı istihdamına destek,
 • Bölgesel ekonomik katkı,
 • Yeni iş alanları,
 • Adil rekabet.

Bireysel Faydaları

 • Besleyici değeri yükselen balık tüketimi,
 • Daha sık balık yeme seçeneği,
 • Daha ucuz ve ekonomik balık,
 • Kolay erişilebilir, hızlı ve pratik,
 • Taze, kaliteli, ekolojik ve sağlıklı beslenme,
 • Daha fazla çeşit ve seçenek,
 • Damak zevki,
 • Ek gelir kapısı.

KAYNAK : https://kadinbalikcilardernegi.org/mgmi-neden-onemli/?fbclid=IwAR2N11PNhvnH-uZKTWgRpc89EenWK9R9SoW-eiWr6qr-DTmQHAe48U1hVhw

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial