Zenginlerin evleri, yüzde 25 daha çok sera gazı üretiyor!

ABD’de 93 milyon evin enerji tüketimlerinin analiz edildiği araştırmanın sonuçlarına göre, en enerji yoğun konutlar Maine, Vermont ve Wisconsin eyaletlerinde bulunuyor. The Guardian’dan yapılan haberde, zengin Amerikalıların evlerinin iklim krizinin ana sürükleyicisi olduğu açıklandı. ABD’nin en varlıklı banliyöleri, yakınlardaki daha fakir bölgelerden 15 kat daha fazla sera gazı üretimi gerçekleştiriyor.

Daha zengin Amerikalılar tarafından sahip olunan evler büyüklüklerinden dolayı aydınlatma, ısıtma ve soğutma yoluyla yoksul insanlardan yaklaşık % 25 daha fazla sera gazı üretiyor.

“ABD’deki emisyonların beşte biri konutlardaki elektrik kullanımından”

Araştırmacılar bu eşitsizliğin iklim krizi üzerinde önemli etkileri olduğuna dikkat çekiyor. ABD’deki emisyonların yaklaşık beşte biri konutlardaki elektrik kullanımından kaynaklanıyor. Hindistan’daki ortalama bir insandan 30 kat daha fazla elektrik tüketimi olduğu belirlenen ABD’deki tipik bir evde bile elektrik oldukça yoğun kullanılıyor.

İklim değişikliğinin ABD’deki ana nedenlerine bakıldığında, tek demografik özellik zenginlik değil. Daha önceki araştırmalar, su  kullanımı ve sera gazı üretiminin yoğun olduğu süt ve et ürünlerinin ABD’deki orantısız tüketiminin çevreyi olumsuz etkilediğini göstermişti.

KAYNAK :https://www.enerjigazetesi.ist/zenginlerin-evleri-az-varlikli-olanlardan-yuzde-25-daha-cok-sera-gazi-uretiyor/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER .BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial