‘AB’ Sıfır Karbon İçin Yeşil Hidrojen ile Enerji Verimliliğine Odaklanacak

Avrupa Komisyonu tarafından kimya endüstrisinden çelik üretimine kadar çevre kirliliği yüksek olan sektörlerde yenilenebilir hidrojen projelerine dair bir yol haritası açıklandı.

AB, 2050’ye kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için temiz yakıt kullanımı gerçekleştirerek enerji verimliliğine odaklanma sağlayacak.

AB’nin önceliği “yeşil” hidrojen geliştirmek ve bunu, büyük ölçüde karbondan arındırılması zor olan veya elektrifikasyonunun zor veya imkansız olduğu sektörler için uygulamaya koymak olacak.

Avrupa’da sanayide ve rafinerilerde halihazırda 8 milyon ton hidrojen kullanılıyor. Fakat bunun büyük kısmı doğalgazdan üretilen ve emisyon yaratan “gri hidrojen” niteliğinde. 2020’den 2024’e kadar elektrolit kaynaklı en az 6GW gücünde santral inşa edilecek ve bu tesislerde 1 milyon ton yenilenebilir hidrojen kullanılacak.

2025’ten 2030’a kadar ki 2’inci periyotta en az 40GW elektrolit kaynaklı yenilenebilir hidrojen santralı inşa edilip 10 milyon ton kadar yenilenebilir hidrojen üretilecek.

KAYNAK : https://www.enerjigazetesi.ist/ab-sifir-karbon-icin-yesil-hidrojen-ile-enerji-verimliligi-ne-odaklanacak/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial