Deprem ve doğal afetlerden korunmak için neler yapılmalı?

26 Haziran’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki Manisa merkezli deprem, İstanbul, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla ve Bursa’da da hissedildi. Ardından 28 Haziran’da Marmaris’te meydana gelen depremle birlikte vatandaş büyük korkuya kapıldı.

Deprem ve doğal afetlerden korunmak için neler yapılmalı? (ÖZEL HABER)

Birçok ilde hissedilen depremler ve son günlerde yaşanan doğal afetler vatandaşların kafasında, depremden ve doğal afetlerden nasıl korunabiliriz sorusunu oluşturdu.

Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Murat Arabacı, “Doğal afet ve depremlerden korunmak için bilimsel verilere ve yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre önlem almak, bu önlemleri vakit kaybetmeden hayata geçirmek ve halkımızı doğru, güvenilir biçimde bilgilendirip bilinçlendirmek en önemli konudur.

Deprem ve doğal afetleri unutmamak gerekir çünkü bu felaketler unutulduğunda gelir” dedi.

“BATI ANADOLU’DA MEYDANA GELEN DEPREMLERİN ÖZELLİĞİ ARKASINDAN ÇOK FAZLA ARTÇI GETİRMESİ”

“Öncelikle Manisa ilimize, tüm Ege bölgemize ve ülkemize geçmiş olsun, bölgede can kaybı olmaması sevindirici” diyerek sözlerine başlayan Murat Arabacı, “26 Haziran’da Manisa’da meydana gelen deprem KırkağaçAkhisar civarında yaşanan deprem fırtınasından farklı, bağımsız bir depremdir.

Batı Anadolu’da gördüğümüz bu tür depremlerin ortak özelliği arkasından çok fazla artçı getirmesidir. Bu gelen depremlerin büyüklüğü ise en fazla 4.5 olabilecektir. Bu depremin Marmara Bölgesi ve Bursa’yla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ancak bağlantı yok demek Marmara için sıkıntı yok demek değildir” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE BİR DEPREM BÖLGESİDİR VE MEYDANA GELEN BU DEPREMLER BİZİM İÇİN SÜRPRİZ DEĞİLDİR”

Murat Arabacı, “Deprem ve doğal afetler konusu gerek kentimiz gerekse ülkemiz açısından son derece önemli bir konudur, Türkiye’de 500’den fazla bilinen aktif fay, 7’den büyük deprem üretebilecek bilinen 10 tane kırık sistemimiz bulunmaktadır. Belki de bilmediğimiz bir bu kadar daha aktif kırıklarımız olabilir. Türkiye bir deprem bölgesidir ve meydana gelen bu depremler bizler için sürpriz değildir” dedi.

“DEPREM TEHLİKESİ BİR MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR”

Gelecek Marmara depremi giderek yaklaşıyor” ifadelerini kullanan Arabacı, “Sadece İstanbul’da Türkiye’nin %25’i olan 15 milyon insan yaşıyor. Buna Kocaeli, Sakarya, Bolu, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli gibi çevre illeri de katımızda bu oran yüzde 40’lara varıyor.

Türkiye ekonomisine %40’tan fazla katkısı olan bu bölgedeki bir büyük deprem sadece can ve mal kayıplarına yol açmaz aynı zamanda ülkemizin milli güvenliğini de tehlikeye atar. Bu bakımdan deprem tehlikesi bir milli güvenlik sorunudur” dedi.

NELER YAPILMALI?

Murat Arabacı, doğal afetlerle ve depremlere karşı alınacak önemleri şu şekilde sıraladı:

Kentsel dönüşüm ülkemiz için önemlidir ve kesinlikle uygulanmalıdır unutulmamalıdır ki, doğal afetler iyileştirme için bir fırsattır bu fırsatı temiz eller ve akıllı kafalar tarafından en uygun biçimde kullanılmalıdır.”

“Belediyeler kentsel dönüşüm yasasının, uygulama, teknik, denetim ve gözetim ayaklarıdır. Belediyelere bu süreçte çok fazla sorumluluk düşmektedir.”

Yapı sektöründe belediyelerin sık sık rantsal kaygılara sahne olduğu dedikoduları buralardaki teknik yetersizlik ve sistemin oturmasından kaynaklanmaktadır. Belediyelerin yetki ve sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getirebilmesi için teknik olarak daha da güçlendirilmesi gereksinimleri vardır, özellikle imar örgütlenmesinde, zemin müdürlüklerine ihtiyaç vardır.”

Jeoloji mühendisliklerinin sayısı artırılmalıdır bu teknik kadro jeofizik mühendisleri ile de güçlendirilmelidir. Bu bir istihdam sorunundan çok teknik bir sorundur.”

Sigortalama sistemi daha özendirici hale getirilmeli ve sigorta poliçe sayısı artırılmalıdır.”

Doğal afetlerle baş etmek için kamu kurumları ile beraber bütün meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının ortak akılla hareket etmesi gerekmektedir.”

“Jeoloji, jeofizik ve inşaat mühendisleri, mimarlar, planlamacılar, yapı denetim firmaları, müteahhitler, yatırımcılar, bina ve konut sahipleri, karar vericiler, hükümetler, belediyeler, yöneticiler, politikacılar, vatandaş, basın, devlet ve meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, Türk Silahlı Kuvvetleri, Kızılay, DASK, AFAD, AKOM gibi kuruluşlar depremin en önemli ilgilileridir.

Tüm bu bileşenler ülke ve insan sevgisi temelinde rantlarda ve mesleki çıkarlardan uzak bir şekilde çözümün bir parçası olmak adına elbirliğiyle ortak akıl ve çözümler üretmelidir.”

“Valiliğin öncülüğünde belediyelerimizin, üniversitelerimizin desteğiyle olacak depremler için şimdiden deprem eylem planlarının tamamlanması ve bunların tatbikatların geniş katılımla ve ciddiyetle yapılması çok önemlidir.”

“Doğal afet ve depremlerden korunmak için bilimsel verilere ve yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre önlem almak, bu önlemleri vakit kaybetmeden hayata geçirmek ve halkımızı doğru, güvenilir biçimde bilgilendirip bilinçlendirmek en önemli konudur. Deprem ve doğal afetleri unutmamak gerekir çünkü bu felaketler unutulduğunda gelir.”

“TMMOB YASASINDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİK MESLEK ODALARINI İŞLEVSİZLEŞTİRECEK!”

TMMOB yasasıyla ilgili hükümetimizin bir tasarrufu var bazı değişikliklere gidilecek ve bu değişikliklerle meslek odaları işlevsizleştirilecek” diyen Arabacı, “Bizler TMMOB’a bağlı meslek örgütleri olarak gönüllülük esasına göre çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yürütülen bu çalışmalar sonucunda hiçbir maddi çıkar elde etmeden bu görevleri yerine getiriyoruz.

Bizim derdimiz önce kendimize, sonra ülkemize ve geleceğimize sahip çıkmak, gelecek nesillere zarar görmemesi ve gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakabilmek.  Bu uğurda, mesleki anlamda doğru bildiklerimizi anlatıyor ve halkımızın bilinçlenmesini sağlamaya çalışıyoruz.

Bizim yol göstericimiz her zaman bilimdir bu sebeple yasamız da işlevsizleştirilse, bilim adına mesleğimiz adına doğru bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

KAYNAK : http://www.bursadabugun.com/haber/deprem-ve-dogal-afetlerden-korunmak-icin-neler-yapilmali-ozel-haber-1306933.html

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial