Termik santral yapamadılar JES’e onay verdiler

“Altınova ve Çiftlik Mahallelerinde jeotermal kaynak arama amaçlı yaklaşık 6 bin yılda oluşan verimli bitkisel toprak tabakası yüzden sıyrılacak ve zarar görecek.”
JES'e hayır diyen kadınlar


Fotoğraflar: Evrensel

Denizli Valiliği Tavas İlçesi Altınova Mahallesi ve Çiftlik Mahallelerinde jeotermal kaynak arama faaliyeti projesine “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Avdan Mahallesi’nde kurulmak istenen termik santral projesi bölge halkının tepkileriyle iptal edilirken ardından aynı ilçede bulunan Altınova ve Çiftlik Mahallelerine yakın, tarla vasıflı 4 bin 772 hektar alanda jeotermal kaynak arama projesine valilik ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verdi.

Karar Denizli Valiliği sitesinde 29 Mayıs’ta yayımlanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı resmi sitesinde 12 Haziran’da yayımlandı. Altınova ve Çiftlik Mahalleleri arasında bulunan bölgede yapılmak istenen proje alanıınn Altınova Mahallesi’ne 630 metre uzaklıkta, Çiftlik Mahallesi’ne ise 260 metre uzaklıkta olduğu tespit edildi.

“VERİMLİ TOPRAK ZARAR GÖRECEK”

Denizli’de Avdan’da yapılmak istenen projenin iptal edilmesi için kurulan Avdan Platformu Sözcüsü Cüneyt Zeytinci konuyla ilgili bilgi vererek, “816.50 hektarlık ÇED alanı içerisinde toplam her biri maksimum 1480 metre derinliğinde 100×100 metrekarelik alanda Rotary Sulu Sistem Sondaj Makinesi ile 20 adet sondaj çalışması yapılacaktır. Söz konusu proje için belirlenmiş olan ÇED alanı içerisinde her bir poligon sondaj alanı 10 bin metrekare olan, toplam 200 bin metrekare alan içerisinde 20 poligondan oluşmaktadır” dedi. 

Proje kapsamında toplam 200 bin metrekarelik alandan bitkisel toprağın sıyrılacağını dile getiren Cüneyt Zeytinci, “Tarıma elverişli 1 santimetre kalınlığında bir toprak tabakasının ortalama olarak yüz ile bin yıl arasında oluştuğu biliniyor. Altınova ve Çiftlik Mahallelerinde jeotermal kaynak arama amaçlı yaklaşık 6 bin yılda oluşan verimli bitkisel toprak tabakası yüzden sıyrılacak ve zarar görecektir” dedi.

DSİ ONAY VERDİ

Jeotermal faaliyet kapsamında su kaynağının bulunması ve yatırım yapılmak istenmesi durumunda 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu kapsamında yeniden izin alınması gerektiğini belirten Zeytinci, “Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğüne bağlı 21. Bölge Müdürlüğü 17 Nisan 2020 tarihli yazısı ile, ‘Belirli hususlara uygun davranılması şartıyla faaliyetin gerçekleştirilmesinde Bölge Müdürlüğümüzce sakınca bulunmamaktadır’ denilmiştir” ifadeleri ile DSİ’den verilen onaya itiraz etti.

KAYNAK : https://www.evrensel.net/haber/407063/termik-santral-yapamadilar-jese-onay-verdiler-Mükerrem YOLLU DENİZLİ

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial