Ayvalık’ta tepkiler çığ gibi büyüyor!

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Doğuş Prina Fabrikası’nın zeytin karasuyunu Nikita Deresi’ne tahliye ettiğini, aynı zamanda yüksek su buharı içermesi nedeniyle bacasından da kente keskin bir koku bıraktığını hatırlatarak işletmenin ruhsatının iptali için takipçi olmaya devam edeceklerini söyledi.

Ayvalıklı Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde vatandaşların da katılımıyla fabrikanın önünde açıklama yapacağını ifade eden Başkan Ergin, çevreye duyarlı herkesi saat 13.00’de buluşmaya davet etti.

Geçtiğimiz gün kentte olumsuz hava kirliliği yaratan ve Nikita Deresi’ne karasu tahliye eden fabrika hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin,  5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde de sessiz kalmayacağını söyledi.

Tüm dünyada kutlanan bu özel günde kentin havasını olumsuz bir şekilde kirleten ve Ayvalıklıların yıllardır tepkilerine neden olan fabrika önünde açıklamada bulunacağını sosyal medya aracılığı ile duyuran Başkan Mesut Ergin sonuç alana kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

Doğuş Prina fabrikasına Ayvalık Tabiat Platformu öncülüğünde bölge halkının da CİMER’e şikâyet başvurusunda bulunduğunu hatırlatan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Çevre ve Şehircilik Balıkesir İl Müdürlüğü’nün idari para cezası uygulamasının yeterli olmayacağını belirtti.

Başkan Ergin,” İdari para cezası sorunu kökten çözümlemez, fabrikanın gerek bacasından yaydığı dayanılmaz koku, gerek Nikita Deresi’ne yapılan tahliye devam ettiği sürece biz bu konunun peşini bırakmayacağız. Ya ruhsat iptal edilecek ya da Doğuş prina fabrikasının Ayvalılıkların derin nefes alacakları çözümler getireceği güne kadar tepkimizi sürdüreceğiz” dedi.

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial