2020’de “sıfır atık” yaşamaya doğru beş küçük adım

Termos ve suluk. Bu iki ürünü yanımızda taşıyarak bir yılda ne kadar kağıt bardağı ve şişeyi tüketmenin önüne geçeceğimizi tahmin bile edemezsiniz! Araştırmalara göre Türkiye’de yılda yaklaşık 2 milyar adet kağıt bardak tüketiliyor.

https://i.gyazo.com/868b9895dda0533f894c9fc217b4e57e.png

Peki ya siz 2020’ye kadar bir günde kaç tane kağıt bardak ve şişe kullanıyordunuz? Gelin, 2020’de bu sayı sıfıra yaklaşsın!

Eve yemek siparişi vermek çoğumuzun sıklıkla yaptığı ve kurtarıcı bir hareket haline geldi. Verdiğimiz yemek siparişlerinde, yemekle birlikte gelen plastik çatal ve kaşığıysa bir daha asla kullanmıyoruz ve genelde çöpe gidiyor.

Bunun önüne geçmek için sipariş notu olarak “Plastik çatal, kaşık istemiyorum.” notunu eklediğimizde, fazladan tuşlayacağımız 4 kelime, büyük bir kirliliğin önüne geçecek.

https://i.gyazo.com/c8db46379572269cd9add05a03c4d9ec.png

Özellikle kış mevsiminde D vitamini sentezlememiz için güneşle temasımızı arttırmamız gerektiğini biliyor muydunuz? Daha çok yürüyüş yaparak ve daha çok toplu taşıma kullanarak hem gerekli D vitaminini sentezleyebilir hem de karbon ayak izimizi azaltmış oluruz.

https://i.gyazo.com/1122b4aaafa2442ae9c7df3cb1f7bcda.png

Kendimizi gerekli olmayan ürünleri almamaya alıştırabiliriz. Apaçık ki, hem birikim yapmış olacağız hem de tüketim çılgınlığının içinde kaybolmamış olacağız. İndirimler, ihtiyacımız kadarını tüketme konusunda karşımızdaki en büyük tuzak olabilir!

Bu yüzden daha az ücrete daha çok yemek sipariş vermenin veya ihtiyacımız olan 3 adet çorapken aynı fiyata 5 adet almanın bizi kurnaz yapmayacığını kendimize hatırlatmamız gerekiyor.

https://i.gyazo.com/7b5d87a0a3987e769722fcba38b66363.png

Kompost yapmayı öğrenebiliriz. Aramızda “Kompost”u ilk defa duyanlarımız bile olabilir. Aslında evimizden çıkan birçok atığı komposta çevirebiliriz. Mutfak atıkları, bahçe atıkları, gazete, kullanılmış kağıtlar, kahve posası, kuru yapraklar veya karton kağıtlar kompostu oluşturabileceğimiz atıklardan ilk akla gelenler.

Yanlarına delikler açtığımız bir kovaya (ki bu büyük boy bir yoğurt kovası bile olabilir) atıkları koyarız. Ara sıra bu kovaya attığımız atıkları su ile nemlendirerek ve oluşan kompostu havalandırarak 2-3 ayda kompost hazırlamış oluruz.

Hazırladığımız bu kompostu tüm bitkilerimizde verimliliği artırıcı olarak kullanabiliriz.

KAYNAK : GAİA DERGİ

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial