İklim değişikliği ile mücadele de gençliğin sorumluluğu-1

Gelişmekte olan ülkelerde  yaşayan gençler,iklim değişikliğinden  ve onun olumsuz  sonuçlarından gelişmiş ülkeler de yaşayan gençlere  oranla daha çok etkileniyor.

Olağanüstü hava olayları,yüksek sıcaklık,su kaynaklarının kıtlığı,hijyenik olmayan koşullar,tarım ve gıda sektöründe yaşanan olumsuzluklar,  kaynakları ele geçirmek amacıyla yaşanan iç  çatışmalar gençlerin sağlığını ve güvenliğini tehdit etmektedir. Göç ve çatışmalar da iklimdeki istikrarsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Dünya Ekonomik Forumu/World Ekonomic Forum(WEF) her yıl yaptırdığı  ve dünya da 30 bin gencin  katıldığı ankette,”son üç yıldır dünyanın enbüyük sorunu ”nedir sorusuna genç katılımcıların “iklim değişikliği ve çevre tahribatı”yanıtını vermesi(%48.8)gençlerin konuya verdiği önemin bir işaretidir.

Gelecekteki yönetici pozisyonunda olacak gençlerin,bugünden iklim politikalarına katılmalarını sağlamak,gerekli teslimiyet mekanizmalarını yaratmak önemli ve acildir.

2009‘dan bu yana gençlik örgütlerinin artan iklim müzakerelerinde yer alma taleplerini,karşılamak üzere Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi(BMİDÇS) teslimiyet statüsünü genişleterek  gençlik SİVİL Toplum Kuruluşlarına(STK) da  BMİDÇS konferanslarında resmi bilgi edinme,toplantılara katılma, konuşma süresi isteme ve lojistik destek alma hakkı vermiştir.

Avrupa Komisyonu’nun “İklim Eylemi için Gençlik “insiyatifi,gençlerin Paris Anlaşması’nda özlenen hedefler için çalışmalar yapmasını amaçlamaktadır.

DÜNYADA  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE GENÇLİK İLİŞKİSİ

Günümüzde  gençler işsizlikten,salgın hastalıklara, yoksulluktan eğitimsizliğe kadar farklı sorunlarla uğraşmak durumundadır.İnsanlığın karşılaştığı en büyük ve karmaşık sorunlardan biri de iklim değişikliği de gençlerin sosyal,ekonomik  ve siyasal yaşamlarına yeni yükler  ve sorun alanları getirmektedir.Aynı zaman da dahil olmadıkları siyasal ve ekonomik kararların sonuçlarına katlanmak zorunda kalmaktadırlar.

Özellikle ; Asya ve Afrika’da yaşayan gençler,iklim değişikliğinden ve onun olumsuz sonuçlarından gelişmiş ülkeler de yaşayan gençlere oranla daha çok etkilenmektedir.

Gençlerin iklim değişikliği politikalarına katılımı açısından uluslararası,ulusal ve yerel stratejiler önem arz etmektedir.Bu nokta da gençler,iklim değişikliği politikalarına nasıl katılabilir?

Öncelikle üniversitelerde,gençlik  sivil toplum  kuruluşlarında,gençlik gruplarında,kent  konseylerinin gençlik meclislerinde,Ulusal Gençlik Parlemontosu’nda,siyasi partilerin gençlik teşkilatı ve gençlik merkezlerinde iklim değişikliğini gündeme getirebilirler.Karar alıcıların,seçilmişlerin ve atanmışların dikkatini iklim değişikliği eylemine çekebilirler.

Birleşmiş  Milletlerin çatısı altında, yürütülen Taraflar Konferansı’nda resmi heyet  düzeyinde gençlerin  temsili giderek önem kazanmaktadır.Bütün ülkeler bu konuda hızlı ve büyük adımlar atmalıdır.

Kaynağı: Dr.Barış Gencer BAYKAN

HABER : BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial