Afşin’de üçüncü termik santrale onay çıktı !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kahramanmaraş İli Afşin İlçesi’nde Altunelma ve Tanır mevkiinde Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Afşin C Termik Santralı için “ÇED Olumlu” kararı verdi.

Ekoloji Birliğinin Basın Açıklaması aşağıdadır.

Bölgede zaten biri 33 diğeri 15 yıldır faaliyette olan 2 adet termik santral mevcut idi ve hava kirliliği bölgeyi yaşanmaz hale getirmişti. Bölge halkı “Çernobil etkisi oluşturacak” dediği proje için binlerce imza ve dilekçe toplamış ve 24 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen İnceleme Değerlendirme Komitesi Toplantısına da katılarak projeye itiraz etmişti.

Greenpeace Akdeniz’in Mart 2019’da hazırladığı “Afşin’de Kömürlü Termik Santrallerin Maliyeti” isimli hava modellemesi raporuna göre Afşin’deki santrallerden çıkan emisyonlar yetişkinlerde inme, akciğer kanseri, kalp ve solunum yolu hastalıkları ve çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları riskini arttırıyor.

Bu santrallerden çıkan küçük parçacıklar (PM2,5) ve azot dioksit (NO2) kirliliği nedeniyle bugüne kadar 17 bin erken ölüm gerçekleşti. Üstelik Afşin bölgesine daha 4’ü EÜAŞ’a ait 6 santral daha planlanıyor. Greenpeace’in raporuna göre bu santrallerin da gerçekleşmesi halinde santraller ömrünü tamamladığında 32 bin erken ölüm gerçekleşmiş olacak.

Covid-19 nedeniyle insanlar nefes alamazken, iklim krizinin geldiği mevcut koşullarında, her yıl binlerce insanın erken ölümüne yol açtığı kanıtlanan yeni termik santraller açmak nasıl bir vicdansızlıktır? Nasıl bir anlayıştır? Nasıl bir kar hırsıdır? Anlayabilmek mümkün değildir.

Proje ile ilgili ÇED Olumlu Kararı’nın verildiği haberini Elbistan’ın Sesi adlı bir site duyurdu. Haber metni içerisinde Bakanlığın duyuru metni de yer almakta. Ancak bugün itibarı ile Çevre ve Şehircilik Kahramanmaraş İl Müdürlüğü’nün web sayfasında bu konuda herhangi bir duyuru yer almıyor.

Duyurunun daha önce yayınlanıp sonra kaldırılmış olması mümkün. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirme İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan “ÇED Kararları-ÇED Olumlu Kararları” listesinde, 27.03.2020 itibarıyla son sırada 27.03.2020 tarihinde 5861 No’lu karar ile “ÇED Olumlu” kararı verildiği bilgisi yer alıyor.

Afşin C Termik Santralı Projesi her biri 600 MWe kurulu güce sahip 3 üniteden oluşuyor. 1.800 MWe‘lik santralde kullanılacak kömür miktarı yaklaşık 3.325,4 ton/saat (23.104.879,2 ton/yıl). Santralın yatırım bedeli yaklaşık 17 milyar 300 milyon TL.

Bu kadar kaynak ile insanları daha fazla öldürecek katil projeler yerine Corona virüs’lerden koruyacak sağlık yatırımlarına ve sosyal destek mekanizmalarına ayırmak gerekmez mi? Üstelik Covid-19 ile mücadele için kaynak yaratmak amacıyla vatandaştan para istemek gibi bir çaba içindeyken…

Dünya’da bir sürü ülke sera gazı oluşumunun en büyük nedenlerinden birisi olan termik santralleri kapatırken ve bir ölçüde Paris Anlaşması doğrultusunda taahhütlerini yerine getirmeye çalışırken Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti yeni termik santraller açmaya karar vermektedir.

Paris Anlaşması’nı imzalayıp T.B.M.M.ne getirmeyen hükümet, ülkemizin içinde bulunduğu bu koşullarda bile bilerek ve isteyerek termik santral lobisine yeni iş imkanları hazırlamaktadır. Taammüden halkının sağlığı ile oynamakta ve iklim krizini umursamamaktadır. Oysa halkının sağlıklı bir çevrede yaşamasını sağlamak devletin ve iktidarın başlıca görevidir.

İktidarı Afşin C Termik Santralı Projesi’nden ACİLEN vazgeçmeye çağırıyoruz.

TERMİK ÖLDÜRÜR! TERMİĞE DEĞİL, SAĞLIĞA BÜTÇE!

EKOLOJİ BİRLİĞİ

KAYNAK : EKOLOJİK BİRLİĞİ

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial