Konutları tuzda depolanan enerji ile ısıtmak mümkün

Güneş panellerinden elde edilen enerji, tuz pillerinde depolanırsa konutların ısınmasında kullanılacak enerjinin yüzde 71’i karşılanabilir.

Bir sıvı tuz kabı yani aşırı soğutulmuş sodyum asetat trihidrat, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjiyi kayıpsız depolayabilir. 

Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU) tarafından yapılan araştırmalar, tuz pillerinin güneş kolektörlerinden ve rüzgar enerjisinden kısa ve uzun süreli enerji depolama sağlama sorununu çözebileceğini gösteriyor.

Deneyler, 22 metrekarelik güneş panelleri, sıcak su deposu ve tuz pilleri olan bir güneş ısıtma sisteminin, Danimarka iklimindeki enerji tasarruflu 3 kişilik bir evde ısı talebinin % 71’ini karşılayabildiğini gösteriyor.

SORUNA ÇÖZÜM

Dr. Simon Furbo, “Tuz bataryaları, Orta ve Kuzey Avrupa genelinde güneş ve rüzgar enerjisi üretiminde büyük mevsimsel dalgalanmalarla karşılaştığımız sorunun çözülmesine yardımcı olacak. Büyük bir çözüm yolu görüyoruz.

Deney sistemimizde, tuz pilleri hem kısa hem de uzun vadede ısıyı depolayabildi. Bu, güneş panellerinden gelen enerjinin depolanabileceği ve evlerde enerji tüketiminin çoğunun bu şekilde karşılanabileceği anlamına geliyor” dedi.

Kaynak: Ito Haber-https://www.enerjigazetesi.ist/en/konutlarin-isinmasi-icin-gerekli-enerjiyi-tuzda-depolamak-mumkun/?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+enerjigazetesi+%28Enerji+Gazetesi+-+G%C3%BCncel+Haber+B%C3%BClteni%29

HABER: BÜLENT ÖZGEN

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial