Hangi maske korona virüsünden korur ? İşte tercih kriterleri…

Korona virüsü kaynaklı vakaların komşu ülkelerde de görülmesi üzerine korunma yöntemlerinin başında gelen maskeye talep arttı. Üreticiler bugünlerde talebe yetişemiyor. Tüketiciler, maske fiyatlarına baktığında 3 liradan 3 bin liraya kadar rakamlarla karşılaşıyor. Tedbir almak için hangi maske alınmalı. Bugünlerde cevabı aranan soru bu. Fiyat/performans oranını herkes kendi tercihine göre en yüksek seviyeye çıkarması gerekiyor.

Maskelerin, virüsten koruma seviyesini belirleyen çeşitli kodlar bulunuyor. Öncelikle bu kotların neler olduğunun ve anlamlarının bilinmesi gerekiyor. Tercihi belirleyecek kodlar: N 95, FFP 1, FFP 2, FFP 3, EN 149:2001, EN 143:2000 standardı.

Seçim kriterlerine göre tercih yapmak gerekiyor

Bugünlerde popüler olan ancak Avrupa ve Türkiye’de kullanılmayan N 95, maskelerin virüs büyüklüğündeki partikülleri yüzde 95 oranında filtre edilmesini ifade ediyor. Türkiye’de de yürürlükte olan Avrupa standardında bunu karşılayan ürünler kullan at maskelerde EN 149:2001,  tekrar kullanılabilir filtlerde ise EN 143:2000 standardı.

Yüz tipine göre tek kullanımlık veya çok kullanımlık maskeler

EN 149:2001 içerisinde ise FFP2 ve FFP3 şeklinde sınıflandırılan maskeler, N 95 standartlarına uygunluk göstermektedir. FFP3 tip maskelerin filtreleme kapasitesi, FFP2 tip maskelere göre daha yüksektir. Aynı şekilde EN 143:2000 içerisinde de P2 ve P3 şeklinde sınıflandırılan maskeler, N95 standartlarına uygunluk göstermektedir. P3 tip maskelerin filtreleme kapasitesi, P2 tip maskelere göre yine aynı şekilde daha yüksektir.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial