Salihli Hacıbektaşlı’da halkın istemediği JES şirketi bu sefer adeta orduyla geldi!

Geçtiğimiz günlerde kurulacak jeotermal enerji santrali (JES) karşı çıkan halka hukuksuz ve orantısız güç kullanımına sahne olan Salihli Hacıbektaşlı Mahallesinde bugün güvenlik güçleri eşliğinde iş ve sondaj makineleri girdi. 3 TOMA’nın ve bine yakın kolluk gücünün eşlik ettiği şirkete ait araçlar sahada faaliyete başladı. Duyarlı yurttaşlar ise şantiyenin etrafında toplanarak, işçilere ‘siz bizim canımızsınız ama burayı kapatın” diye yalvardı.

‘Celladınızı korumayın’

Yaşanan bu gelişme üzerine Çevre için mücadele eden Türkiye geneline yayılmış 55 sivil toplum kuruluşunun üyesi olduğu Ekoloji Birliği, Salihli Hacıbektaşlı Mahallesinde kurulmak istenen jeotermal enerji santrali (JES) ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada; “Salihli Hacıbektaşlı Mahallesini JES şirketi için işgal eden kolluk güçlerine sesleniyoruz; Celladınızı korumayın!..” denildi.
Ekoloji Birliği’nin duyurusu şöyle: “Salihli Hacıbektaşlı Mahallesi sabahın erken saatlerinde JES şirketi SANKO’nun iş ekipmanlarını getirebilmesi için jandarma ve polis tarafından kuşatıldı. Bin kadar jandarma ve polisin, 2-3 TOMA eşliğinde mahalleye yığınak yaparak adeta kuş uçurmuyor. Jandarmayı bir kez daha şirketlerin yararı için halkın karşısına dikenleri ne halk, ne tarih, ne doğa affetymeyecek!..

Salihli Hacıbektaşlı da üç tane okula birkaç yüz metre uzaklıkta, en yakın konutun 10 metre dibinde, Salihliyi tepeden gören bir konumda kurulmak istenen JES’e karşı mahallelinin yaşam nöbetine geçtiğimiz günlerde jandarma saldırmıştı. Aralarında bileşenlerimizden arkadaşlarımızın da bulunduğu gruba yapılan gazlı-joplu saldırı sonrası birçok kişi yaralanmış, 40’ın üzerinde arkadaşımız gözaltına alınmıştı. Salihli halkı ve yaşam savunucuları buna rağmen direnişten geri adım atmadılar.

Bu kararlılığı gören şirketle işbirliği içindeki devlet kurumları bugün sabah saatlerinden itibaren adeta SANKO şirketinin özel güvenlik birimi gibi mahalleyi kuşatarak şirket araçlarının JES yapılmak istenen alana sokulmasına zemin hazırlamışlardır. Bin kadar jandarma, polis, TOMA’lar eşliğinde adeta bir işgal görüntüsünde Hacıbektaşlıya yapılan bu yığınak nedeniyle mahalleli evlerinden çıkamaz hale gelmiştir.

Kendi yurdunda, Anayasal hakkı olan yaşam alanı korumak için direnen Salihlilere yapılan bu muamele tamamen hukuksuzdur, haksızdır. Yurttaşların Anayasal haklarını kullanma hakkına engel olma, seyahat haklarını önleme, çevrenin kirlenmesine zemin hazırlama gibi onlarca kanun maddesine aykırı yapılan bu işlem nedeniyle ilgililer hakkında hukuki olarak tüm işlemler yapılacaktır.

Öte yandan, yaşam alanlarımıza yönelik sermaye saldırılarına karşı halkın vergileriyle maaşlarını alan jandarma ve polisin yine halkın önüne dikilmesi ve bazen şiddete başvurması da asla kabul edilemez ve hukuksuzdur. Bu, aynı zamanda AKP hükümetinin halktan değil şirketlerden yana bir hükümet olduğunu, şirketle işbirliği içindeki MHP’li Salihli Belediyesinin de kendisini seçen vatandaşların emanetine ihanet ettiğini ortaya koymaktadır.

Ekoloji Birliği olarak Salihli halkının yaşam alanını koruma mücadelesinin ulusal, uluslararası yasaların yanı sıra, bütün etik değerler nezdinde de meşru olduğunu bir kez daha belirtiriz ve kendileriyle dayanışma içinde olduğumuzu duyururuz.

Devletin kolluk güçlerinin halkla karşı karşıya gelmesine neden olan, halkı adeta kuşatarak şirketin özel güvenlik birimleri gibi çalışmasının emrini verenler yarın o jeotermalin saçtığı zehirler nedeniyle kendilerinin ve çocuklarının da zehirleneceğini bilmeliler!..

Salihli halkının mücadelesine sonuna kadar sahip çıkarken, devlet kurumlarına ve kolluk güçlerine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; Kendi celladınızı korumayın!”

Bugün yaşananlardan vatandaşların cep telefonlarına yansıyanlar

Nisan 2018’de kurulan birlik şu sivil toplum kuruşluşlarından oluşuyor:


Aliağa Çevre Platformu
Antalya Ekoloji.org
Antalya Sahillerini Savunma Meclisi
Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP)
Ayvalık Tabiat Platformu
Bakırtepe Çevre Platformu
Bartın Platformu
Bergama Çevre Platformu
Bergama-Eşme-Sivrihisar-Havran-Küçükdere Elele Hareketi
Bozcaada Forum
Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP)
Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu
Derelerin Kardeşliği (DEKAP)
Didim Çevre Platformu
Dikili Çevre Platformu
Doğanın Çocukları
Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER)
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE)
Donkişot Bisiklet Kolektifi
DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu
Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP)
Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD)
Erdek Körfezi Dayanışma Platformu
Eskişehir Ekoloji Birliği Girişimi
Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP)
Foça Forum
Güzelbahçe Çevre Derneği (Gülder)
Halk İmdat
Hasankeyf Yaşatma Girişimi
İzmir Çevre Gönüllüleri (İZÇEP)
Karaburun Kent Konseyi
Karadeniz İsyandadır Platformu
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği
Kuşadası Çevre Platformu
Kuzey Ormanları Savunması (KOS)
Mersin NKP
Merzifon Çevre Platformu (MERÇEP)
Mezopotamya Ekoloji Hareketi
Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)
Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)
Murat Dağı Koruma Platformu
Ordu Çevre Derneği (ORÇEV)
Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP)
Sinop NKP
Söke Çevre ve Kültür Platformu (SökeÇEP)
TEMA Bergama
Tokat Yozgat Güçbirliği Platformu
Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP)
Turgut Yardımlaşma Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği
Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
Yeni Foça Forum
Yerel Tohum Derneği
Yeşil Artvin Derneği
Yeşil ve Sol Çalışma Grubu

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial