Çanakkale’de altın uğruna kesilen 195 bin ağaç ve sahte ‘prof’ imzası için suç duyurusunda bulunuldu

Kirazlı Altın Madeni projesi ile ilgili suç duyurusunda bulunmak üzere Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe verildi. (Haberin fotoğraf ve videoları) Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile Ekoloji Birliği yönetimlerince verilen suç duyurusunda ÇED raporunda 45 bin ağaç kesilmesi gerekirken; 195 bin ağaç kesimi yapan yetkililer ve ÇED Olumlu raporunda iki farklı imzası bulunan Prof.Dr. Turan Karadeniz hakkında da şikayette bulunuldu.

“BU PROJE TALAN VE YIKIM PROJESİDİR”

Su ve Vicdan Nöbeti 39’ncu gününde de devam ederken; Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile Ekoloji Birliği yönetimlerinden Çanakkale Adliyesine iki farklı suç duyurusunda bulunuldu. Yaşanan süreci açıklama ile duyuran Süheyla Doğan; “Bildiğiniz gibi Alamos Gold tarafından 8225 nolu IV.Grup işletme ruhsatlı sahada yer alan Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni kapasite artış ve zenginleştirme tesisi projesi ile ilgili olarak 2010 yılı başından bu yana uzun soluklu bir mücadele sürdürülmektedir. Hem alanda, hem de hukuki olarak sürdürülen tüm mücadeleye rağmen firma alanda çalışmaya başlamış ve ÇED raporunda 45 bin olarak öngörülmüş olmasına rağmen 195 bin ağaç kesilmiştir. Çanakkale’nin içme suyunu sağlayan Atikhisar Barajının uzun mesafeli koruma alanında bulunan söz konusu proje tam bir talan ve yıkım projesidir” dedi.

HEM YETKİLİLERE HEM DE SAHTE İMZANIN SAHİBİ PROFESÖRE SUÇ DUYURUSU

Süheyla Doğan yaptığı açıklamaların devamında ÇED’de belirtilenden daha fazla sayıda ağaç kesilmesi nedeniyle ağaçların kesilmesine onay veren ve kesen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Doğan açıklamalarının devamında ise Kirazlı Altın Madeni projesinin ÇED raporunda bilirkişi olarak imzası bulunan Prof.Dr Tufan Karadeniz’in sahte imzası nedeniyle de suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Doğan; “Bugün burada ÇED dışı ağaç kesimi ile ilgili olarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmak için bir aradayız. Ayrıca hukuki mücadele sürecinde açılan davada bilirkişi raporunda Prof.Dr.Turan Karadeniz’in isminin altında yer alan imzanın aynı bilirkişinin başka davadaki imzası ile karşılaştırıldığında imzaların farklı olduğu görülmüştür. Bu durum ile ilgili olarak da suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, suç duyurusuyla ilgili Adliye önünde bilgi verdi. Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen sivil toplum örgütü üyeleri de suç duyurusunda hazır bulundu.

“VALİLİKTEN PROJENİN DURDURULMASINI İSTEYECEĞİZ”

Süheyla Doğan açıklamasının sonunda ise verilen tüm izin ve ruhsatların iptali için Çanakkale Valiliğine dilekçe vereceklerini açıklayarak; “Çanakkale Valiliğine vereceğimiz dilekçe ile ÇED olumlu kararı olmak üzere tüm izin ve ruhsatların iptal edilmesi için başvuru yapacağız. Kirazlı da başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nin 39’ncu günü. Nöbette olan arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Kirazlı ve bölgedeki tüm diğer altın madeni projeleri ile ilgili mücadelemiz sürecektir. Tüm Çanakkalelilerin ve Türk halkının desteğini bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Çanakkale’nin Tatil Gazetesi Aynalı Pazar / 2 EYLÜL 2019

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial