JES istemeyen halka jandarmadan orantısız müdahale: Bir sürü görüntü çekti telefonunu kıralım

Çevre konusunda sıcak günler yaşanıyor. Kazdağları ve Murat Dağı’nda açılmak istenen siyanürlü altın madenleriyle ilgili eylemler sürerken bir sıcak gelişme de Manisa – Salihli Hacıbektaşlı’da yaşandı. Jandarma, Jeotermal Elektrik Santraline (JES) karşı çıkan köylülere orantısız müdahalede bulundu. Bu sırada çekilen bir videoya göre bir jandarma eri, annesi gözaltına alınan kadının telefonunu elinden çekip alıyor ve “Bir sürü video, fotoğraf çekti, telefonu kıralım” ifadelerini kullanıyor. Video çeken kadının da gözaltına alındığı öğrenildi.

Salihli’nin Hacıbektaşlı Mahallesinde konutların yakınına yapılmak istenen JES’e karşı aylardır direnen mahallelinin kararlı direnişleri sonrası şirket geri adım atarak çalışmaları durdurmuştu. Önceki gün şirketin alana kamyonlarla iş makinelerini taşımak istemesin üzerine yurttaşlar buna engel olarak yeniden nöbete başladı. Bugün sabah saatlerinde yurttaşlar JES inşaatı alanına giden yolun üzerinde ellerinde döviz ve pankartlarla toplanarak JES istemediklerini bir kez daha dile getirdiler. İş makinelerinin geçeceği yola üzüm seren yurttaşlar, jeotermalin geçim kaynağı olan tarıma, toprağa, suya ve havaya vereceği zararla iç içe yaşamak istemediklerini dile getirdiler. Ekoloji Birliği de çadır nöbeti başlatmak istedi. Ancak sabah saatlerinde kurulan çadırlar jandarma tarafından yıkıldı.  Hacıbektaşlıların direnişine EGEÇEP, TURÇEP, Yeni Foça Forum gibi ekoloji örgütlerinden yaşam savunucuları da destek verdi. Daha sonra polis ve jandarma toplanan çevrecilere biber gazı sıkarak müdahale etti.

Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu üyesi Metin Sert, yaşananlarla ilgili şunları söyledi: “Halkla birlikte müdahaleye karşı koyuldu. Kol kola girerek direndiler. Ancak kontrol altına alınamayacak şekilde öfkelenen alandaki gençler, müdahaleye taş atarak karşı koymaya başladı. Bunun üzerine üzerimize gaz fişeği atılmaya başlandı. Dağılmalar olunca saldırı durdu. Şu an gözaltılarla ilgili net bir sayı elimizde mevcut değil. Gazlı müdahale sonrası bir kaç kadın sinir krizi geçirdi. Astımlı olan bir erkek baygınlık geçirdi ve hastahaneye kaldırıldı. Gözaltına alınan kişi sayısı kesin olmamakla birlikte 26 civarında olduğunu düşünüyoruz.”

EGEÇEP Hukuk Komisyonu üyesi Av. Berna Babaoğulları SANKO Şirketinin kaymakamlığa dilekçe vererek işletme alanında güvenliği sağlamalarını ve yurttaşları bölgeden uzaklaştırmalarını istediğini belirterek, “Bizler de kaymakamlığa ve valiliğe dilekçe verdik. SANKO’nun burada yapacağını söylediği ısıtma amaçlı jeotermal sondajına dair hiçbir başvurusunun olmadığını belgeleriyle ortaya koyarak çalışmaların durdurulmasını ve tesislerin mühürlenmesini istedik. Valilik bizim değil SANKO’nun dilekçesini dikkate aldı. 
Ayrıca bölgede toplumsal bir gerginliğin olduğunu belirterek mahkemeye ivedilikle yürütmenin durdurulması için de başvurduk. Oradan da şu ana kadar bir ses yok” dedi. 

Müdahale sırasında Manisa milletvekilleri Bekir Başevirgen ile Vehbi Bakırcıoğlu ve çok sayıda yurttaşın gazdan etkilendiğini ve şu ana kadar 26 kişinin gözaltına alındığını aktaran Babaoğulları, “Beni ve mahallelinin avukatı olan Seçil Ege Değerli’yi de gözaltına aldılar. Milletvekillerinin ‘onlar bizim avukatlarımız’ demesi üzerine serbest bıraktılar. Durum çok gergin. Müdahale sonrası yurttaşlar mahalle aralarına dağılmış durumda” dedi.

Videodaki diyalog şöyle: 

– Bu O…’nun telefonu. O şapkalının. Bir sürü fotoğraf video çekti bununla.
– Napalım?
– O şeyin ekibine verelim… Ya da kıralım telefonu. Telefonu istiyor çünkü. Bak, “Telefonumu lütfen verin” diyor.

Bir sürü görüntü çekti. Kıralım!
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial