Üretici feryat ediyor: Madenlerle çevrilen Kozak Yaylasında, ‘yeşil altın’ bitiyor!

Kozak Yaylası’nda çam fıstığı üretimi bitme noktasına geldi. Yaylayı saran ve her gün bir yenisi için başvuru yapılan siyanürlü altın madenleri çalışmaya devam ediyor. Çam fıstığ işletmecisi ve köylü Semih Çakıcı Türkiye Çevre Ağı’na anlattı.
Siyanürlü altın madeni işletmeleriyle ilgili şahitliklere devam ediyoruz. Bugün Kazdağı ve Murat Dağı’nda açılmak istenen yeni madenlere tepkiler sürerken uzun süredir işletilen madenlerin çevrelerinde neler yaşandığını ortaya koyan röportajlara yer veriyoruz. Türkiye Çevre Ağı, bu seferde Türkiye’nin çam fıstığı üretiminde ilk sırada gelen Bergama Kozak Yaylası’nda. Kozak Yaylası’nda birbirinden güzel 16 eski adıyla köy, yeni değimiyle mahalle bulunuyor. Yöre ekonomisinin yüzde 80’i çam fıstığına, yüzde 20’si ise hayvancılığa dayanıyordu. Bergama Ovacıkta çeyrek asırdır işletilen altın madeninin etki alanında olan yayla daha sonra kapatılması gereken bu tesise, cevher sağlayan bir başka maden ocağı açıldı. Yenileri içinde madenciler başvurularını yapmış durumda.
Semin Çakıcı, yörede çam fıstığı üretiminin yüzde 80 civarında azaldığını belirtiyor. Ancak yapılan bazı araştırmalara rağmen bu azalışın sebebi tam olarak tespit edilememiş. Sizin anlayacağınız bu değerli ürün ‘kim vurduya gitmiş”.


Çakıcı, Üreticinin ve yöre halkının büyük ekonomik sıkıntı içinde, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak noktada olduğunu anlatıyor. Devlet, meslek odaları ve sivil toplumunda ilgisizliğinden yakınıyor.
“Madenler iklimimizi çok kötü şekilde etkilediğini’düşünüyorum diyen Çakıcı ortaya çıkan kısır döngüyü de şöyle dile getirdi: “Refah düzeyi düşünce madenciler de bunu kulanarak insanları kendine çekti. Madenlerin önü açılmış oldu. Çam fıstığı çok değerli bir ürün. Türkiye dünyada bir numarayken 4 e kadar düştük. Çin, Pakistan, kalitesi düşük ithal mallar girmeye başladı. Yöresel ve değerli bir ürün. Buna değer verilmesi lazım. Bunu görmüyorlar. Madeni görüyorlar. Yer altından çıkarılacak madenin daha değerli olduğuna inanıyorlar. Ama yanlış Kozak için. “.

Çam Fıstığı işletmecisi Semih Çakıcı, yörelerinde madenlerden sonra yaşananları anlattı.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial